RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2020-03-23
RSK-nr enhet: ST
Backventil i blyfritt utförande, passar till Ahlsell vattenmätarkonsoler RSK 4647956, RSK 4648119, RSK 4647974, tillsammans med vinklad kulventil RSK 4647976
Backventil i blyfritt utförande, passar till Ahlsell vattenmätarkonsoler RSK 4647956, RSK 4648119, RSK 4647974, tillsammans med vinklad kulventil RSK 4647976
| RSK-nummer | 4647979 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 7333123052384 |
| Produkt | Backventil |
| Produktnamn | a-collection |
| Dimension | 22mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för vattenmätarkonsol/bygel |
| Utförande | 22mm slätände x 22mm kläm |
|---|---|
| Färg | gul |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing/POM/PA6 |
| Standard | CW511L |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 10 Mätinstrument |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 7333123052384 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing CuZn38As (CW511L) |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 20 |
| Standard | DIN |
| Utvändig rördiameter alla anslutningar | 22 mm |
| Anslutningar | Övrigt |
| Tryckklass | PN 10 |
| Modell/Utförande | Rak |
| Ventiltyp | Klaffbackventil |
| Lågt ljud | Ja |
| Tätning | Övrigt |
| Med balansvikt | Nej |
| Med stängningsfjäder | Ja |
| Vinkel på backventil | 0 ° |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -10 - 90 °C |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| FM-märkt | Nej |
| Lämplig för dricksvatten | Ja |
| Lämplig för värmevatten | Ja |
| DVGW-kvalitetmärke för vatten | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 76 | ||
| Bredd (mm) | 36 | ||
| Höjd (mm) | 36 | ||
| Vikt (kg) | 0,25 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_49_4647979.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 4647979 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 7333123052384 |
| Produkt | Backventil |
| Produktnamn | a-collection |
| Dimension | 22mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för vattenmätarkonsol/bygel |
| Utförande | 22mm slätände x 22mm kläm |
|---|---|
| Färg | gul |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing/POM/PA6 |
| Standard | CW511L |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 10 Mätinstrument |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 7333123052384 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing CuZn38As (CW511L) |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 20 |
| Standard | DIN |
| Utvändig rördiameter alla anslutningar | 22 mm |
| Anslutningar | Övrigt |
| Tryckklass | PN 10 |
| Modell/Utförande | Rak |
| Ventiltyp | Klaffbackventil |
| Lågt ljud | Ja |
| Tätning | Övrigt |
| Med balansvikt | Nej |
| Med stängningsfjäder | Ja |
| Vinkel på backventil | 0 ° |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -10 - 90 °C |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| FM-märkt | Nej |
| Lämplig för dricksvatten | Ja |
| Lämplig för värmevatten | Ja |
| DVGW-kvalitetmärke för vatten | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 76 | ||
| Bredd (mm) | 36 | ||
| Höjd (mm) | 36 | ||
| Vikt (kg) | 0,25 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_49_4647979.pdf |
|---|---|