RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2016-03-07
RSK-nr enhet: ST
För skydd av insticksrör för olika medier och tryck i värme- och luftbehandlingsanläggningar. Dykrör av mässing är avsedda för vatten enligt DIN-standard och icke-aggressiva medier
För skydd av insticksrör för olika medier och tryck i värme- och luftbehandlingsanläggningar. Dykrör av mässing är avsedda för vatten enligt DIN-standard och icke-aggressiva medier
| RSK-nummer | 5556548 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | BPZ:ALT-SB100 |
| GTIN | 7612914001368 |
| Produkt | Dykrör |
| Produktnamn | ALT-SB100 |
| Dimension | G15A (gängan skall tätas) |
| Storlek | inner D=7mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tillbehör till termost/givare |
| Utförande | medietemp. upp till max 130 °C |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | förnicklad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | Instickslängd 100mm |
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=BPZ:ALT-SB100 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | BPZ:ALT-SB100 |
|---|
| GTIN | 7612914001368 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=BPZ:ALT-SB100 |
|---|
| Modell/Utförande | Enkel |
|---|---|
| Material dykrör | Mässing |
| Materialkvalitet | Övrigt |
| Tryckklass | PN 10 |
| Anslutning | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning | 1/2" (15) |
| Utvändig rördiameter anslutning | 9 mm |
| Instickslängd | 100 mm |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | PN 10 |
| Lämplig för mano-termometer | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 160 | ||
| Bredd (mm) | 73 | ||
| Höjd (mm) | 23 | ||
| Vikt (kg) | 0,15 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_5353775.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 5556548 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | BPZ:ALT-SB100 |
| GTIN | 7612914001368 |
| Produkt | Dykrör |
| Produktnamn | ALT-SB100 |
| Dimension | G15A (gängan skall tätas) |
| Storlek | inner D=7mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tillbehör till termost/givare |
| Utförande | medietemp. upp till max 130 °C |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | förnicklad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | Instickslängd 100mm |
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=BPZ:ALT-SB100 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | BPZ:ALT-SB100 |
|---|
| GTIN | 7612914001368 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=BPZ:ALT-SB100 |
|---|
| Modell/Utförande | Enkel |
|---|---|
| Material dykrör | Mässing |
| Materialkvalitet | Övrigt |
| Tryckklass | PN 10 |
| Anslutning | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning | 1/2" (15) |
| Utvändig rördiameter anslutning | 9 mm |
| Instickslängd | 100 mm |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | PN 10 |
| Lämplig för mano-termometer | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 160 | ||
| Bredd (mm) | 73 | ||
| Höjd (mm) | 23 | ||
| Vikt (kg) | 0,15 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_5353775.pdf |
|---|---|