RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2012-06-04
RSK-nr enhet: ST
Vattenmätarkoppling G15xG20 Lång koppling
Vattenmätarkoppling G15xG20 Lång koppling
| RSK-nummer | 1981423 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | - |
| Produkt | Vattenmätarkoppling |
| Produktnamn | Lång |
| Dimension | G15xG20 |
| Storlek | L=80mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | utvändig x invändig löpgänga |
|---|---|
| Färg | gul |
| Ytbehandling | - |
| Material | avzinkningshärdig mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | invändig gänga med nyckelgrepp |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 10 Mätinstrument |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd anslutning 1 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | Mässing |
| Materialkvalitet anslutning 2 | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd anslutning 2 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Rak |
| Modell/Utförande | 2-delad |
| Böjningsvinkel | 0 ° |
| Förminskning | Nej |
| Excentrisk | Nej |
| Systembunden | Nej |
| Dimension anslutning 1 | 3/4" (20) |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 26,4 mm |
| Anslutning 1 | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 2 | 1/2" (15) |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 20,9 mm |
| Anslutning 2 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Huvudsaklig färg rördel | Mässing |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Med invändig stoppkant | Ja |
| Längd | 82 mm |
| Nyckelvidd | 30 mm |
| Nyckelvidd mutter | 30 mm |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 95 °C |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 16 bar |
| Med packningar | Ja |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 82 | ||
| Bredd (mm) | 30 | ||
| Höjd (mm) | 30 | ||
| Vikt (kg) | 0,127 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 220 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 400 | ||
| Vikt (kg) | 1,3 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 120 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 390 | ||
| Bredd (mm) | 230 | ||
| Höjd (mm) | 230 | ||
| Vikt (kg) | 15,5 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_77_1981423.pdf |
|---|---|
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5564874435-00039 v1.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_77_1481803.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_77_1981423.pdf |
| RSK-nummer | 1981423 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | - |
| Produkt | Vattenmätarkoppling |
| Produktnamn | Lång |
| Dimension | G15xG20 |
| Storlek | L=80mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | utvändig x invändig löpgänga |
|---|---|
| Färg | gul |
| Ytbehandling | - |
| Material | avzinkningshärdig mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | invändig gänga med nyckelgrepp |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 10 Mätinstrument |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd anslutning 1 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | Mässing |
| Materialkvalitet anslutning 2 | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd anslutning 2 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Rak |
| Modell/Utförande | 2-delad |
| Böjningsvinkel | 0 ° |
| Förminskning | Nej |
| Excentrisk | Nej |
| Systembunden | Nej |
| Dimension anslutning 1 | 3/4" (20) |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 26,4 mm |
| Anslutning 1 | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 2 | 1/2" (15) |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 20,9 mm |
| Anslutning 2 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Huvudsaklig färg rördel | Mässing |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Med invändig stoppkant | Ja |
| Längd | 82 mm |
| Nyckelvidd | 30 mm |
| Nyckelvidd mutter | 30 mm |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 95 °C |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 16 bar |
| Med packningar | Ja |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 82 | ||
| Bredd (mm) | 30 | ||
| Höjd (mm) | 30 | ||
| Vikt (kg) | 0,127 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 220 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 400 | ||
| Vikt (kg) | 1,3 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 120 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 390 | ||
| Bredd (mm) | 230 | ||
| Höjd (mm) | 230 | ||
| Vikt (kg) | 15,5 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_77_1981423.pdf |
|---|---|
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5564874435-00039 v1.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_77_1481803.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_77_1981423.pdf |