| Produktnamn | AP50B.50.11.1V |
| Dimension | R50 |
| Storlek | max partikelstorlek Ø50mm |
| Tryck/Flöde/Temp | lyfthöjd=12m, maxtemp +50°C |
| Effekt/Eldata | 1x230V 50Hz 1,21kW 8A |
| Funktion | för dränerings-/avloppsvatten |
| Utförande | utan nivåvippa |
|---|---|
| Färg | rostfri |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfritt stål/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | 10m kabel med stickpropp |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 96004599 |
|---|
| GTIN | 5700391490019 |
|---|
| Material motorhus | Rostfritt stål |
|---|---|
| Materialkvalitet motorhus | Syrafast stål 316 (1.4401) |
| Material pumphus | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet pumphus | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Nominellt flöde (BEP) | 15,03 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 82,35 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 28 m³/h |
| Max. statisk höjd | 14 m |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Längd kabel | 10 m |
| Märkspänning | 230 - 230 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 8 A |
| Ineffekt per motor (P1) | 1,75 kW |
| Axeleffekt per motor (P2) | 1,21 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2760 /min |
| Varvtalsreglering motor | Ingen |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 40 °C |
| Omgivningstemperatur | 0 - 40 °C |
| Anslutning utloppssida | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 2" (50) |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 7-1 / EN 10226-1 |
| Max. partikelstorlek | 50 mm |
| Skärande | Nej |
| Nominellt driftläge | S3 |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpstyrning | Ingen |
| Pumpdiameter | 210 mm |
| Pumphöjd | 468 mm |
| Sänkdjup/Instickslängd | 7 m |
| Explosionssäker | Nej |
| Lämplig för torruppställning | Nej |
| Vikt | 11,5 kg |
| Med torrkörningsskydd | Nej |
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 300 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 465 | ||
| Vikt (kg) | 12,2 | ||
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_25_5885939.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_25_5885939.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_25_5885992.pdf |
| RSK-nummer | 5885939 |
| GTIN | 5700391490019 |
| Produkt | Avloppspump |
| Dimension | R50 |
| Utförande | utan nivåvippa |
| Färg | rostfri |
| Ytbehandling | - |
| Standard | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Max. statisk höjd | 14 m |
| Längd kabel | 10 m |
| Märkspänning | 230 - 230 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 8 A |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2760 /min |
| Skärande | Nej |
| Nominellt driftläge | S3 |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpstyrning | Ingen |
| Pumpdiameter | 210 mm |
| Pumphöjd | 468 mm |