Flygt DXVM50-11. Enfas dränkbar centrifugalpump med inbyggt motorskydd och nivåvippa. Försedd med virvelhjul och främst avsedd att pumpa grund- dag- och dräneringvatten samt för enklare avloppsinstallationer. Materialspecifikation: Pumphus AISI 304, Axel AISI 304, Inre tätning SiC/SiC/NBR, Yttre tätning NBR , Motorkåpa AISI 304, Pumphjul AISI 304, O-ringar NBR, Anslutning: Invändig gänga G2" 50 mm. Stämpeldata: 1/230 V/50 Hz, 7 A, 1,1 kW , 2850 RPM. Försedd med 10 m kabel typ H07RN-F Vätsketemperatur max 35 °C. Vikt 14 Kg.
| RSK-nummer | 5885037 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-107673130 |
| GTIN | 8016935013024 |
| Produkt | Grundvatten-/Avloppspump |
| Produktnamn | DXVM 50-11 |
| Dimension | G50 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 1,1kW, 1x230V, 3x400V |
| Funktion | - |
| Utförande | grund- och avloppspump |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
|---|
| GTIN | 8016935013024 |
|---|
| Material pumphus | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet pumphus | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material impeller/pumphjul | Övrigt |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Övrigt |
| Nominellt flöde (BEP) | 16,2 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 69 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 27 m³/h |
| Max. statisk höjd | 9 m |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Längd kabel | 10 m |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 7 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 1,1 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2880 /min |
| Varvtalsreglering motor | Ingen |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 35 °C |
| Anslutning utloppssida | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 2" (50) |
| Max. partikelstorlek | 50 mm |
| Skärande | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpdiameter | 165 mm |
| Pumphöjd | 468 mm |
| Lämplig för torruppställning | Nej |
| Vikt | 15,3 kg |
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 240 | ||
| Bredd (mm) | 240 | ||
| Höjd (mm) | 500 | ||
| Vikt (kg) | 16 | ||
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5885037.pdf |
| RSK-nummer | 5885037 |
| Produktnamn | DXVM 50-11 |
| Dimension | G50 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Funktion | - |
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tryckhöjd (BEP) | 69 kPa |
| Max. statisk höjd | 9 m |
| Längd kabel | 10 m |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 7 A |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2880 /min |
| Skärande | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpdiameter | 165 mm |
| Pumphöjd | 468 mm |