ProduktnamnRexa MINI3 V04.11/M06-523/P
DimensionG40 inv
Storlek-
Tryck/Flöde/Temp10,5m/21m3/h/max +40°C
Effekt/Eldata1x230V / 50Hz 0,60kW
Funktionspill-/avloppsvatten
Utförandeicke skärande
Färgsvart/silver
Ytbehandling-
Material gjutjärn/rostfritt stål
Standard-
Övrig info-
Tillverkarens produktsida https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/3094011
RSK flik14 Pumpar
Tillverkarens artikelnummer 3094011
GTIN 4048482948782
Produktegenskaper
Material motorhus Rostfritt stål
Materialkvalitet motorhus Rostfritt stål 304 (1.4301)
Material pumphus Gjutjärn
Materialkvalitet pumphus Gjutjärn EN-GJL-200 (GG 20)
Material impeller/pumphjul PP (polypropen)
Materialkvalitet impeller/pumphjul Övrigt
Nominellt flöde (BEP) 14 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 65,7 kPa
Max. flödeskapacitet 21 m³/h
Max. statisk höjd 10,99 m
Max. arbetstryck 1,2 bar
Elanslutning Anslutningskabel med stickpropp
Märkspänning 230 - 230 V
Antal faser 1
Frekvens 50 Hz
Märkström 4,1 A
Ineffekt per motor (P1) 0,93 kW
Axeleffekt per motor (P2) 0,6 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2900 /min
Varvtalsreglering motor Ingen
Typ av varvtalsreglering Reglerad i fasta steg
Medietemperatur (kontinuerlig) 3 - 40 °C
Omgivningstemperatur 3 - 40 °C
Anslutning utloppssida Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1)
Anslutningsdimension utloppssida 1 1/2" (40)
Utvändig rördiameter anslutning utloppssida 40 mm
Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida PN 10
Anslutningsstandard utloppssida ISO 228-1
Flänsform Övrigt
Max. partikelstorlek 40 mm
Skärande Nej
Nominellt driftläge S3-15%
Kapslingsklass (IP) IP68
Pumpstyrning Ingen
Pumpdiameter 163,2 mm
Pumphöjd 416 mm
Sänkdjup/Instickslängd 7 m
Lämplig för torruppställning Ja
Med torrkörningsskydd Nej
Palltyp -
Djup (mm) 210
Bredd (mm) 250
Höjd (mm) 530
Vikt (kg) 16
RSK-nummer5880160
GTIN4048482948782
ProduktAvloppspump
DimensionG40 inv
Storlek-
Funktionspill-/avloppsvatten
Utförandeicke skärande
Färgsvart/silver
Ytbehandling-
Standard-
Övrig info-
RSK flik14 Pumpar
Material pumphus Gjutjärn
Nominellt flöde (BEP) 14 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 65,7 kPa
Max. flödeskapacitet 21 m³/h
Max. statisk höjd 10,99 m
Max. arbetstryck 1,2 bar
Märkspänning 230 - 230 V
Antal faser 1
Frekvens 50 Hz
Märkström 4,1 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2900 /min
Varvtalsreglering motor Ingen
Omgivningstemperatur 3 - 40 °C
Flänsform Övrigt
Max. partikelstorlek 40 mm
Skärande Nej
Nominellt driftläge S3-15%
Kapslingsklass (IP) IP68
Pumpstyrning Ingen
Pumpdiameter 163,2 mm
Pumphöjd 416 mm