| Produktnamn | AP12.40.04.A1 |
| Dimension | Rp40 |
| Storlek | max partikelstorlek Ø12mm |
| Tryck/Flöde/Temp | lyfthöjd=17m, maxtemp +55°C |
| Effekt/Eldata | 1x230V 50Hz 0,4kW 3,1A |
| Funktion | för dränerings-/avloppsavatten |
| Utförande | med nivåvippa |
|---|---|
| Färg | rostfri |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfritt stål |
| Standard | - |
| Övrig info | 10m kabel med stickpropp |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 96011018 |
|---|
| GTIN | 5700390901578 |
|---|
| Material motorhus | Rostfritt stål |
|---|---|
| Materialkvalitet motorhus | Syrafast stål 316 (1.4401) |
| Material pumphus | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet pumphus | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Nominellt flöde (BEP) | 9,41 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 67,16 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 14 m³/h |
| Max. statisk höjd | 10 m |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Längd kabel | 10 m |
| Märkspänning | 230 - 230 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 3 A |
| Ineffekt per motor (P1) | 0,7 kW |
| Axeleffekt per motor (P2) | 0,4 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2770 /min |
| Varvtalsreglering motor | Ingen |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 55 °C |
| Omgivningstemperatur | 0 - 55 °C |
| Anslutning utloppssida | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/2" (40) |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 7-1 / EN 10226-1 |
| Max. partikelstorlek | 12 mm |
| Skärande | Nej |
| Nominellt driftläge | S3 |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpstyrning | Ingen |
| Pumpdiameter | 216 mm |
| Pumphöjd | 321 mm |
| Sänkdjup/Instickslängd | 7 m |
| Explosionssäker | Nej |
| Lämplig för torruppställning | Ja |
| Vikt | 12,2 kg |
| Med torrkörningsskydd | Nej |
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 227 | ||
| Bredd (mm) | 303 | ||
| Höjd (mm) | 477 | ||
| Vikt (kg) | 12,5 | ||
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_25_5885771.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_25_5885771.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_25_5885992.pdf |
| RSK-nummer | 5885771 |
| GTIN | 5700390901578 |
| Produkt | Avloppspump |
| Dimension | Rp40 |
| Utförande | med nivåvippa |
| Färg | rostfri |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfritt stål |
| Standard | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Max. statisk höjd | 10 m |
| Längd kabel | 10 m |
| Märkspänning | 230 - 230 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 3 A |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2770 /min |
| Skärande | Nej |
| Nominellt driftläge | S3 |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpstyrning | Ingen |
| Pumpdiameter | 216 mm |
| Pumphöjd | 321 mm |