Flygt DXG25-11T HF. Trefas dränkbar centrifugalpump. Försedd med kanalhjul och tuggerfunktion, främst avsedd för avloppsvatten. Materialspecifikation: Pumphus Gjutjärn, Axel AISI 304, Inre tätning SiC/SiC/NBR, Yttre tätning NBR , Motorkåpa AISI 304, Pumphjul Teknopolymer, O-ringar NBR, Skäranordning DIN 1.4535. Anslutning: Invändig gänga Rp1¼" (32 mm).. Stämpeldata: 3/400 V/50 Hz, 2,2 A, 1,1 kW , 2850 RPM. Försedd med 10 m kabel typ H07RN-F, Vätsketemperatur max 35 °C. Vikt 20,1 Kg.
| RSK-nummer | 5885465 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-107678725 |
| GTIN | 8016935017206 |
| Produkt | Tuggerpump |
| Produktnamn | DXG 25-11T HF |
| Dimension | Rp1¼" (G 32) |
| Storlek | 260x442x240mm (BxHxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | 0-10,8m³/h/16,7-9,1m/0-35°C |
| Effekt/Eldata | 1,1kW, 2,2A, 400V, 3-fas |
| Funktion | för avloppsvatten |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | rostfri/blå |
| Ytbehandling | katafores |
| Material | hus:gjutjärn skäranordn:1.4535 |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
|---|
| GTIN | 8016935017206 |
|---|
| Material pumphus | Gjutjärn |
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-200 (GG 20) |
| Material impeller/pumphjul | Övrigt |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Övrigt |
| Max. flödeskapacitet | 10,8 m³/h |
| Max. statisk höjd | 9 m |
| Elanslutning | Kabel |
| Längd kabel | 10 m |
| Märkspänning | 220 - 415 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 2,2 A |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2900 /min |
| Varvtalsreglering motor | Ingen |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 35 °C |
| Anslutning utloppssida | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/4" (32) |
| Skärande | Ja |
| Kapslingsklass (IP) | Övrigt |
| Pumphöjd | 446 mm |
| Lämplig för torruppställning | Nej |
| Vikt | 20,1 kg |
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 235 | ||
| Bredd (mm) | 235 | ||
| Höjd (mm) | 535 | ||
| Vikt (kg) | 21 | ||
| Produkt | Tuggerpump |
| Dimension | Rp1¼" (G 32) |
| Utförande | - |
| Färg | rostfri/blå |
| Ytbehandling | katafores |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Max. statisk höjd | 9 m |
| Elanslutning | Kabel |
| Längd kabel | 10 m |
| Märkspänning | 220 - 415 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 2,2 A |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2900 /min |
| Skärande | Ja |
| Pumphöjd | 446 mm |