ProduktnamnFA 08.53-185E+T13-4/12Hex
DimensionDN80
Storlek90m³/h
Tryck/Flöde/Templyfthöjd=12m, temp 3-40°C
Effekt/Eldata3x400V / 50Hz 2,25kW
Funktiondränerings-/avloppsvatten
Utförande-
Färggrön
Ytbehandling-
Material gjutjärn
Standard-
Övrig info3-fas, 50 Hz
Tillverkarens produktsida -
RSK flik14 Pumpar
Tillverkarens artikelnummer 6047616
GTIN 4044966500071
Tillverkarens produktsida -
Produktegenskaper
Material motorhus Gjutjärn
Materialkvalitet motorhus Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25)
Material pumphus Gjutjärn
Materialkvalitet pumphus Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25)
Material impeller/pumphjul Gjutjärn
Materialkvalitet impeller/pumphjul Segjärn EN-GJS-500-7 (GGG 50)
Nominellt flöde (BEP) 51,79 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 66,82 kPa
Max. flödeskapacitet 90,6 m³/h
Max. statisk höjd 12,22 m
Max. arbetstryck 1,3 bar
Elanslutning Kabel
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 5,3 A
Ineffekt per motor (P1) 3,05 kW
Axeleffekt per motor (P2) 2,25 kW
Isolationsklass (IEC) H
Varvtal 1410 /min
Varvtalsreglering motor Ingen
Medietemperatur (kontinuerlig) 3 - 40 °C
Omgivningstemperatur 3 - 40 °C
Anslutning utloppssida Fläns
Anslutningsdimension utloppssida DN 80
Utvändig rördiameter anslutning utloppssida 80 mm
Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida PN 10
Anslutningsstandard utloppssida EN 1092-2
Flänsform Rund
Max. partikelstorlek 70 mm
Skärande Nej
Nominellt driftläge S2 15 min
Kapslingsklass (IP) IP68
Pumpstyrning Ingen
Pumphöjd 551 mm
Sänkdjup/Instickslängd 20 m
Lämplig för torruppställning Nej
Med torrkörningsskydd Nej
GTIN FP -
Förpackningstyp Pall
Förpackningsfunktion -
Palltyp -
Djup (mm) 591
Bredd (mm) 1200
Höjd (mm) 800
Vikt (kg) 69
RSK-nummer5884671
GTIN4044966500071
ProduktAvloppspump
DimensionDN80
Storlek90m³/h
Utförande-
Färggrön
Ytbehandling-
Material gjutjärn
Standard-
Övrig info3-fas, 50 Hz
RSK flik14 Pumpar
Material motorhus Gjutjärn
Material pumphus Gjutjärn
Tryckhöjd (BEP) 66,82 kPa
Max. flödeskapacitet 90,6 m³/h
Max. statisk höjd 12,22 m
Max. arbetstryck 1,3 bar
Elanslutning Kabel
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 5,3 A
Isolationsklass (IEC) H
Varvtal 1410 /min
Varvtalsreglering motor Ingen
Omgivningstemperatur 3 - 40 °C
Anslutning utloppssida Fläns
Flänsform Rund
Max. partikelstorlek 70 mm
Skärande Nej
Nominellt driftläge S2 15 min
Kapslingsklass (IP) IP68
Pumpstyrning Ingen
Pumphöjd 551 mm