ProduktnamnFA 10.34-258E+T17-4/24Hex
DimensionDN100
Storlek209m³/h
Tryck/Flöde/Templyfthöjd=23m, temp 3-40°C
Effekt/Eldata3x400V / 50Hz 10,0kW
Funktiondränerings-/avloppsvatten
Utförande-
Färggrön
Ytbehandling-
Material gjutjärn
Standard-
Övrig info3-fas, 50 Hz
Tillverkarens produktsida -
RSK flik14 Pumpar
Tillverkarens artikelnummer 6045117
GTIN 4044966470916
Tillverkarens produktsida -
Produktegenskaper
Material motorhus Gjutjärn
Materialkvalitet motorhus Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25)
Material pumphus Gjutjärn
Materialkvalitet pumphus Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25)
Material impeller/pumphjul Gjutjärn
Materialkvalitet impeller/pumphjul Segjärn EN-GJS-500-7 (GGG 50)
Nominellt flöde (BEP) 27,39 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 160,34 kPa
Max. flödeskapacitet 57,78 m³/h
Max. statisk höjd 25,3 m
Max. arbetstryck 2,5 bar
Elanslutning Kabel
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 21 A
Ineffekt per motor (P1) 12,2 kW
Axeleffekt per motor (P2) 10 kW
Isolationsklass (IEC) H
Varvtal 1417 /min
Varvtalsreglering motor Ingen
Medietemperatur (kontinuerlig) 3 - 40 °C
Omgivningstemperatur 3 - 40 °C
Anslutning utloppssida Fläns
Anslutningsdimension utloppssida DN 100
Utvändig rördiameter anslutning utloppssida 100 mm
Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida PN 10
Anslutningsstandard utloppssida EN 1092-2
Flänsform Rund
Max. partikelstorlek 80 mm
Skärande Nej
Kapslingsklass (IP) IP68
Pumpstyrning Ingen
Pumphöjd 763 mm
Sänkdjup/Instickslängd 20 m
Lämplig för torruppställning Nej
Med torrkörningsskydd Nej
GTIN FP -
Förpackningstyp Pall
Förpackningsfunktion -
Palltyp -
Djup (mm) 811
Bredd (mm) 1200
Höjd (mm) 800
Vikt (kg) 137
RSK-nummer5884684
GTIN4044966470916
ProduktAvloppspump
DimensionDN100
Storlek209m³/h
Utförande-
Färggrön
Ytbehandling-
Material gjutjärn
Standard-
Övrig info3-fas, 50 Hz
RSK flik14 Pumpar
Material motorhus Gjutjärn
Material pumphus Gjutjärn
Tryckhöjd (BEP) 160,34 kPa
Max. statisk höjd 25,3 m
Max. arbetstryck 2,5 bar
Elanslutning Kabel
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 21 A
Isolationsklass (IEC) H
Varvtal 1417 /min
Varvtalsreglering motor Ingen
Omgivningstemperatur 3 - 40 °C
Anslutning utloppssida Fläns
Flänsform Rund
Max. partikelstorlek 80 mm
Skärande Nej
Kapslingsklass (IP) IP68
Pumpstyrning Ingen
Pumphöjd 763 mm