ProduktnamnFA 15.52-215E+T17-4/16Hex
DimensionDN150
Storlek308m³/h
Tryck/Flöde/Templyfthöjd=13,5m, temp 3-40°C
Effekt/Eldata3x400V / 50Hz 6,5kW
Funktiondränerings-/avloppsvatten
Utförande-
Färggrön
Ytbehandling-
Material gjutjärn
Standard-
Övrig info-
Tillverkarens produktsida -
RSK flik14 Pumpar
Tillverkarens artikelnummer 6046644
GTIN 4044966489314
Tillverkarens produktsida -
Produktegenskaper
Material motorhus Gjutjärn
Materialkvalitet motorhus Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25)
Material pumphus Gjutjärn
Materialkvalitet pumphus Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25)
Material impeller/pumphjul Gjutjärn
Materialkvalitet impeller/pumphjul Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25)
Nominellt flöde (BEP) 178,7 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 66,18 kPa
Max. flödeskapacitet 307 m³/h
Max. statisk höjd 10,72 m
Max. arbetstryck 1,5 bar
Elanslutning Kabel
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 13,5 A
Ineffekt per motor (P1) 8,2 kW
Axeleffekt per motor (P2) 6,5 kW
Isolationsklass (IEC) H
Varvtal 1400 /min
Varvtalsreglering motor Ingen
Medietemperatur (kontinuerlig) 3 - 40 °C
Omgivningstemperatur 3 - 40 °C
Anslutning utloppssida Fläns
Anslutningsdimension utloppssida DN 150
Utvändig rördiameter anslutning utloppssida 150 mm
Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida PN 10
Anslutningsstandard utloppssida EN 1092-2
Flänsform Rund
Max. partikelstorlek 100 mm
Skärande Nej
Kapslingsklass (IP) IP68
Pumpstyrning Ingen
Pumphöjd 691 mm
Sänkdjup/Instickslängd 20 m
Lämplig för torruppställning Nej
Med torrkörningsskydd Nej
GTIN FP -
Förpackningstyp Pall
Förpackningsfunktion -
Palltyp -
Djup (mm) 800
Bredd (mm) 1200
Höjd (mm) 627
Vikt (kg) 140
RSK-nummer5885345
GTIN4044966489314
ProduktAvloppspump
DimensionDN150
Storlek308m³/h
Utförande-
Färggrön
Ytbehandling-
Material gjutjärn
Standard-
Övrig info-
RSK flik14 Pumpar
Material motorhus Gjutjärn
Material pumphus Gjutjärn
Tryckhöjd (BEP) 66,18 kPa
Max. flödeskapacitet 307 m³/h
Max. statisk höjd 10,72 m
Max. arbetstryck 1,5 bar
Elanslutning Kabel
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 13,5 A
Ineffekt per motor (P1) 8,2 kW
Isolationsklass (IEC) H
Varvtal 1400 /min
Varvtalsreglering motor Ingen
Omgivningstemperatur 3 - 40 °C
Anslutning utloppssida Fläns
Flänsform Rund
Max. partikelstorlek 100 mm
Skärande Nej
Kapslingsklass (IP) IP68
Pumpstyrning Ingen
Pumphöjd 691 mm