ProduktnamnRexa FIT S03-224A/21T025-540/O
DimensionDN32/40
Storlek-
Tryck/Flöde/Temp41,5m, temp +3°C till +40°C
Effekt/Eldata3x400V / 50Hz 2,5kW
Funktionspill-/avloppsvatten
Utförandeskärande
Färgsvart/silver
Ytbehandling-
Material gjutjärn/rostfritt stål
Standard-
Övrig info-
Tillverkarens produktsida https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/6093108
RSK flik14 Pumpar
Tillverkarens artikelnummer 6093108
GTIN 4062679201696
Produktegenskaper
Material motorhus Rostfritt stål
Materialkvalitet motorhus Rostfritt stål 304 (1.4301)
Material pumphus Gjutjärn
Materialkvalitet pumphus Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25)
Material impeller/pumphjul Gjutjärn
Materialkvalitet impeller/pumphjul Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25)
Nominellt flöde (BEP) 14,26 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 297,83 kPa
Max. flödeskapacitet 20,2 m³/h
Max. statisk höjd 43,01 m
Max. arbetstryck 4,73 bar
Elanslutning Anslutningskabel med stickpropp
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 5,5 A
Ineffekt per motor (P1) 3,2 kW
Axeleffekt per motor (P2) 2,5 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2848 /min
Medietemperatur (kontinuerlig) 3 - 40 °C
Omgivningstemperatur 3 - 40 °C
Anslutning utloppssida Fläns
Anslutningsdimension utloppssida Övrigt
Utvändig rördiameter anslutning utloppssida 32 mm
Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida Övrigt
Max. partikelstorlek 11 mm
Skärande Ja
Nominellt driftläge S2 15 min
Kapslingsklass (IP) IP68
Pumpstyrning Ingen
Pumphöjd 674 mm
Sänkdjup/Instickslängd 7 m
Vikt 38 kg
Med torrkörningsskydd Nej
Palltyp -
Djup (mm) 300
Bredd (mm) 400
Höjd (mm) 805
Vikt (kg) 39,2
RSK-nummer5885510
GTIN4062679201696
ProduktAvloppspump
DimensionDN32/40
Storlek-
Funktionspill-/avloppsvatten
Utförandeskärande
Färgsvart/silver
Ytbehandling-
Standard-
Övrig info-
RSK flik14 Pumpar
Material pumphus Gjutjärn
Tryckhöjd (BEP) 297,83 kPa
Max. flödeskapacitet 20,2 m³/h
Max. statisk höjd 43,01 m
Max. arbetstryck 4,73 bar
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 5,5 A
Ineffekt per motor (P1) 3,2 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2848 /min
Omgivningstemperatur 3 - 40 °C
Anslutning utloppssida Fläns
Max. partikelstorlek 11 mm
Skärande Ja
Nominellt driftläge S2 15 min
Kapslingsklass (IP) IP68
Pumpstyrning Ingen
Pumphöjd 674 mm