ProduktnamnRexa FIT-V06-212A/20M011-523/P
DimensionDN65/80
Storlek-
Tryck/Flöde/Temp8,0m, temp +3°C till +40°C
Effekt/Eldata1x230V / 50Hz 1,1kW
Funktiondränerings-/avloppsvatten
Utförandeicke skärande
Färgsvart/silver
Ytbehandling-
Material gjutjärn/rostfritt stål
Standard-
Övrig info-
Tillverkarens produktsida https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/6098168
RSK flik14 Pumpar
Tillverkarens artikelnummer 6098168
GTIN 4062679388441
Produktegenskaper
Material motorhus Rostfritt stål
Materialkvalitet motorhus Rostfritt stål 304 (1.4301)
Material pumphus Gjutjärn
Materialkvalitet pumphus Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25)
Material impeller/pumphjul Gjutjärn
Materialkvalitet impeller/pumphjul Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25)
Nominellt flöde (BEP) 19,47 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 51,35 kPa
Max. flödeskapacitet 35 m³/h
Max. statisk höjd 8,282 m
Max. arbetstryck 0,9 bar
Elanslutning Anslutningskabel med stickpropp
Märkspänning 230 - 230 V
Antal faser 1
Frekvens 50 Hz
Märkström 7,2 A
Ineffekt per motor (P1) 1,59 kW
Axeleffekt per motor (P2) 1,1 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2899 /min
Medietemperatur (kontinuerlig) 3 - 40 °C
Omgivningstemperatur 3 - 40 °C
Anslutning utloppssida Fläns
Anslutningsdimension utloppssida DN 65
Utvändig rördiameter anslutning utloppssida 65 mm
Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida PN 10
Flänsform Rund
Max. partikelstorlek 65 mm
Skärande Nej
Nominellt driftläge S2 15 min
Kapslingsklass (IP) IP68
Pumpstyrning Med extern flottör/vippa
Sänkdjup/Instickslängd 7 m
Vikt 35 kg
Palltyp -
Djup (mm) 250
Bredd (mm) 200
Höjd (mm) 553
Vikt (kg) 36
RSK-nummer5883565
GTIN4062679388441
ProduktAvloppspump
DimensionDN65/80
Storlek-
Utförandeicke skärande
Färgsvart/silver
Ytbehandling-
Standard-
Övrig info-
RSK flik14 Pumpar
Material pumphus Gjutjärn
Tryckhöjd (BEP) 51,35 kPa
Max. flödeskapacitet 35 m³/h
Max. statisk höjd 8,282 m
Max. arbetstryck 0,9 bar
Märkspänning 230 - 230 V
Antal faser 1
Frekvens 50 Hz
Märkström 7,2 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2899 /min
Omgivningstemperatur 3 - 40 °C
Anslutning utloppssida Fläns
Flänsform Rund
Max. partikelstorlek 65 mm