ProduktnamnRexa FIT-V06-214A/21T015-540/O
DimensionDN65/80
Storlek-
Tryck/Flöde/Temp12m, temp +3°C till +40°C
Effekt/Eldata3x400V / 50Hz 1,5kW
Funktiondränerings-/avloppsvatten
Utförandeicke skärande
Färgsvart/silver
Ytbehandling-
Material gjutjärn/rostfritt stål
Standard-
Övrig info-
Tillverkarens produktsida https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/6098174
RSK flik14 Pumpar
Tillverkarens artikelnummer 6098174
GTIN 4062679388502
Produktegenskaper
Material motorhus Rostfritt stål
Materialkvalitet motorhus Rostfritt stål 304 (1.4301)
Material pumphus Gjutjärn
Materialkvalitet pumphus Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25)
Material impeller/pumphjul Gjutjärn
Materialkvalitet impeller/pumphjul Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25)
Nominellt flöde (BEP) 22,74 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 80,43 kPa
Max. flödeskapacitet 45 m³/h
Max. statisk höjd 11,85 m
Max. arbetstryck 1,3 bar
Elanslutning Anslutningskabel med stickpropp
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 4,35 A
Ineffekt per motor (P1) 2,1 kW
Axeleffekt per motor (P2) 1,5 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2808 /min
Medietemperatur (kontinuerlig) 3 - 40 °C
Omgivningstemperatur 3 - 40 °C
Anslutning utloppssida Fläns
Anslutningsdimension utloppssida DN 65
Utvändig rördiameter anslutning utloppssida 65 mm
Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida PN 10
Flänsform Rund
Max. partikelstorlek 65 mm
Skärande Nej
Nominellt driftläge S2 15 min
Kapslingsklass (IP) IP68
Pumpstyrning Med extern flottör/vippa
Sänkdjup/Instickslängd 7 m
Vikt 35 kg
Palltyp -
Djup (mm) 400
Bredd (mm) 400
Höjd (mm) 800
Vikt (kg) 40
RSK-nummer5883570
GTIN4062679388502
ProduktAvloppspump
DimensionDN65/80
Storlek-
Utförandeicke skärande
Färgsvart/silver
Ytbehandling-
Standard-
Övrig info-
RSK flik14 Pumpar
Material pumphus Gjutjärn
Tryckhöjd (BEP) 80,43 kPa
Max. flödeskapacitet 45 m³/h
Max. statisk höjd 11,85 m
Max. arbetstryck 1,3 bar
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 4,35 A
Ineffekt per motor (P1) 2,1 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2808 /min
Omgivningstemperatur 3 - 40 °C
Anslutning utloppssida Fläns
Flänsform Rund
Max. partikelstorlek 65 mm