ProduktnamnRexa FIT-V08-426A/41T015-540/O
DimensionDN80/100
Storlek-
Tryck/Flöde/Temp8,8m, temp +3°C till +40°C
Effekt/Eldata3x400V / 50Hz 1,5kW
Funktiondränerings-/avloppsvatten
Utförandeicke skärande
Färgsvart/silver
Ytbehandling-
Material gjutjärn/rostfritt stål
Standard-
Övrig info-
Tillverkarens produktsida https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/6098511
RSK flik14 Pumpar
Tillverkarens artikelnummer 6098511
GTIN 4062679390925
Produktegenskaper
Material motorhus Rostfritt stål
Materialkvalitet motorhus Rostfritt stål 304 (1.4301)
Material pumphus Gjutjärn
Materialkvalitet pumphus Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25)
Material impeller/pumphjul Gjutjärn
Materialkvalitet impeller/pumphjul Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25)
Nominellt flöde (BEP) 43,12 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 57,05 kPa
Max. flödeskapacitet 70 m³/h
Max. statisk höjd 8,807 m
Max. arbetstryck 1,1 bar
Elanslutning Anslutningskabel med stickpropp
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 3,7 A
Ineffekt per motor (P1) 1,97 kW
Axeleffekt per motor (P2) 1,5 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 1413 /min
Medietemperatur (kontinuerlig) 3 - 40 °C
Omgivningstemperatur 3 - 40 °C
Anslutning utloppssida Fläns
Anslutningsdimension utloppssida DN 80
Utvändig rördiameter anslutning utloppssida 80 mm
Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida PN 10
Flänsform Rund
Max. partikelstorlek 80 mm
Skärande Nej
Nominellt driftläge S2 15 min
Kapslingsklass (IP) IP68
Pumpstyrning Ingen
Sänkdjup/Instickslängd 7 m
Vikt 57 kg
Palltyp -
Djup (mm) 400
Bredd (mm) 450
Höjd (mm) 900
Vikt (kg) 63
RSK-nummer5883601
GTIN4062679390925
ProduktAvloppspump
DimensionDN80/100
Storlek-
Utförandeicke skärande
Färgsvart/silver
Ytbehandling-
Standard-
Övrig info-
RSK flik14 Pumpar
Material pumphus Gjutjärn
Tryckhöjd (BEP) 57,05 kPa
Max. flödeskapacitet 70 m³/h
Max. statisk höjd 8,807 m
Max. arbetstryck 1,1 bar
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 3,7 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 1413 /min
Omgivningstemperatur 3 - 40 °C
Anslutning utloppssida Fläns
Flänsform Rund
Max. partikelstorlek 80 mm