ProduktnamnRexa FIT-V10-426A/40T035-540/O
DimensionDN100
Storlek-
Tryck/Flöde/Temp11,1m, temp +3°C till +40°C
Effekt/Eldata3x400V / 50Hz 3,5kW
Funktiondränerings-/avloppsvatten
Utförandeicke skärande
Färgsvart/silver
Ytbehandling-
Material gjutjärn/rostfritt stål
Standard-
Övrig info-
Tillverkarens produktsida https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/6098518
RSK flik14 Pumpar
Tillverkarens artikelnummer 6098518
GTIN 4062679390994
Produktegenskaper
Material motorhus Rostfritt stål
Materialkvalitet motorhus Rostfritt stål 304 (1.4301)
Material pumphus Gjutjärn
Materialkvalitet pumphus Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25)
Material impeller/pumphjul Gjutjärn
Materialkvalitet impeller/pumphjul Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25)
Nominellt flöde (BEP) 67,21 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 74,98 kPa
Max. flödeskapacitet 142,5 m³/h
Max. statisk höjd 11,11 m
Max. arbetstryck 1,2 bar
Elanslutning Anslutningskabel med stickpropp
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 8,1 A
Ineffekt per motor (P1) 4,45 kW
Axeleffekt per motor (P2) 3,5 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 1393 /min
Medietemperatur (kontinuerlig) 3 - 40 °C
Omgivningstemperatur 3 - 40 °C
Anslutning utloppssida Fläns
Anslutningsdimension utloppssida DN 100
Utvändig rördiameter anslutning utloppssida 100 mm
Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida PN 10
Anslutningsstandard utloppssida EN 1092-2
Flänsform Rund
Max. partikelstorlek 100 mm
Skärande Nej
Nominellt driftläge S2 15 min
Kapslingsklass (IP) IP68
Pumpstyrning Ingen
Sänkdjup/Instickslängd 7 m
Vikt 68,4 kg
Palltyp -
Djup (mm) 361
Bredd (mm) 313
Höjd (mm) 701
Vikt (kg) 70,4
RSK-nummer5883609
GTIN4062679390994
ProduktAvloppspump
DimensionDN100
Storlek-
Utförandeicke skärande
Färgsvart/silver
Ytbehandling-
Standard-
Övrig info-
RSK flik14 Pumpar
Material pumphus Gjutjärn
Tryckhöjd (BEP) 74,98 kPa
Max. statisk höjd 11,11 m
Max. arbetstryck 1,2 bar
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 8,1 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 1393 /min
Omgivningstemperatur 3 - 40 °C
Anslutning utloppssida Fläns
Flänsform Rund
Max. partikelstorlek 100 mm