| Produktnamn | SEG.40.09.E.2.1.502 |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 1x230V 50Hz |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 96878505 |
|---|
| GTIN | 5700312551164 |
|---|
| Material pumphus | Gjutjärn |
|---|---|
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-200 (GG 20) |
| Material impeller/pumphjul | Gjutjärn |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Gjutjärn EN-GJL-200 (GG 20) |
| Nominellt flöde (BEP) | 7,6 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 81,57 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 14,8 m³/h |
| Max. statisk höjd | 14,4 m |
| Max. arbetstryck | 6 bar |
| Elanslutning | Kabel |
| Längd kabel | 10 m |
| Märkspänning | 230 - 230 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 8 A |
| Ineffekt per motor (P1) | 1 kW |
| Axeleffekt per motor (P2) | 0,9 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2890 /min |
| Varvtalsreglering motor | Ingen |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 40 °C |
| Anslutning utloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension utloppssida | DN 40 |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 40 mm |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 10 |
| Anslutningsstandard utloppssida | EN 1092-2 |
| Flänsform | Kvadrangulär/Fyrkantig |
| Max. partikelstorlek | 40 mm |
| Skärande | Ja |
| Nominellt driftläge | S3 |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpdiameter | 216 mm |
| Pumphöjd | 456 mm |
| Explosionssäker | Nej |
| Lämplig för torruppställning | Nej |
| Vikt | 49,1 kg |
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 590 | ||
| Bredd (mm) | 380 | ||
| Höjd (mm) | 343 | ||
| Vikt (kg) | 51,7 | ||
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_25_5885990.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_25_5885990.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_25_5885992.pdf |
| RSK-nummer | 5885990 |
| GTIN | 5700312551164 |
| Produkt | Avloppspump |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Max. statisk höjd | 14,4 m |
| Max. arbetstryck | 6 bar |
| Elanslutning | Kabel |
| Längd kabel | 10 m |
| Märkspänning | 230 - 230 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 8 A |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2890 /min |
| Skärande | Ja |
| Nominellt driftläge | S3 |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpdiameter | 216 mm |
| Pumphöjd | 456 mm |