| Produktnamn | SEG.40.12.2.50B |
| Dimension | DN40/50 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | lyfthöjd=45m, maxtemp +40°C |
| Effekt/Eldata | 3x400-415V 50Hz 1.2kW 3,1A |
| Funktion | för avloppsvatten |
| Utförande | skärande avloppspump |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | gjutjärn |
| Standard | - |
| Övrig info | 10m kabel |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 96075905 |
|---|
| GTIN | 5700394850780 |
| Nominellt flöde (BEP) | 10 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 129,02 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 18 m³/h |
| Max. statisk höjd | 20,7 m |
| Max. arbetstryck | 6 bar |
| Elanslutning | Kabel |
| Längd kabel | 10 m |
| Märkspänning | 400 - 415 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 3 A |
| Ineffekt per motor (P1) | 2 kW |
| Axeleffekt per motor (P2) | 1,2 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2750 /min |
| Varvtalsreglering motor | Ingen |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 40 °C |
| Anslutning utloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension utloppssida | DN 40 |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 40 mm |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 6 |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpdiameter | 216 mm |
| Pumphöjd | 466 mm |
| Explosionssäker | Nej |
| Lämplig för torruppställning | Nej |
| Vikt | 42,5 kg |
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 400 | ||
| Bredd (mm) | 300 | ||
| Höjd (mm) | 500 | ||
| Vikt (kg) | 40,3 | ||
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_25_5885829.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_25_5885829.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_25_5885992.pdf |
| RSK-nummer | 5885829 |
| GTIN | 5700394850780 |
| Produkt | Avloppspump |
| Dimension | DN40/50 |
| Storlek | - |
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | gjutjärn |
| Standard | - |
| Övrig info | 10m kabel |
| Max. statisk höjd | 20,7 m |
| Max. arbetstryck | 6 bar |
| Elanslutning | Kabel |
| Längd kabel | 10 m |
| Märkspänning | 400 - 415 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 3 A |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2750 /min |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpdiameter | 216 mm |
| Pumphöjd | 466 mm |