ProduktnamnUNILIFT APG.40.10.3
Dimension-
Storlek-
Tryck/Flöde/Templyfthöjd=26m, maxtemp +40°C
Effekt/Eldata3v400V
Funktionför avloppsvatten
Utförandeskärande avloppspump
Färgsvart/grå
Ytbehandling-
Material rostfri/gjutjärn
Standard-
Övrig info10m kabel
Tillverkarens produktsida -
RSK flik14 Pumpar
Tillverkarens artikelnummer 92616893
GTIN 5715117128183
Tillverkarens produktsida -
Produktegenskaper
Material pumphus Gjutjärn
Materialkvalitet pumphus Gjutjärn EN-GJL-200 (GG 20)
Nominellt flöde (BEP) 7,2 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 147 kPa
Max. flödeskapacitet 12,8 m³/h
Max. statisk höjd 26 m
Elanslutning Kabel
Längd kabel 10 m
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 2,8 A
Ineffekt per motor (P1) 1,1 kW
Axeleffekt per motor (P2) 0,85 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2850 /min
Varvtalsreglering motor Ingen
Medietemperatur (kontinuerlig) 0 - 70 °C
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning utloppssida Fläns
Anslutningsdimension utloppssida DN 50
Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida PN 10
Flänsform Kvadrangulär/Fyrkantig
Max. partikelstorlek 40 mm
Skärande Ja
Nominellt driftläge S3 50% 1 min
Kapslingsklass (IP) IP68
Pumpdiameter 19 mm
Pumphöjd 498 mm
Explosionssäker Nej
Lämplig för torruppställning Nej
Vikt 25 kg
Palltyp -
Djup (mm) 285
Bredd (mm) 227
Höjd (mm) 550
Vikt (kg) 26,2
RSK-nummer5885560
GTIN5715117128183
ProduktAvloppspump
ProduktnamnUNILIFT APG.40.10.3
Dimension-
Storlek-
Effekt/Eldata3v400V
Funktionför avloppsvatten
Utförandeskärande avloppspump
Färgsvart/grå
Ytbehandling-
Material rostfri/gjutjärn
Standard-
Övrig info10m kabel
RSK flik14 Pumpar
Material pumphus Gjutjärn
Nominellt flöde (BEP) 7,2 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 147 kPa
Max. flödeskapacitet 12,8 m³/h
Max. statisk höjd 26 m
Elanslutning Kabel
Längd kabel 10 m
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 2,8 A
Ineffekt per motor (P1) 1,1 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2850 /min
Varvtalsreglering motor Ingen
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning utloppssida Fläns
Max. partikelstorlek 40 mm
Skärande Ja
Kapslingsklass (IP) IP68
Pumpdiameter 19 mm
Pumphöjd 498 mm