Lowara ecocirc PRO 15-1/110LB RU, Energieffektiv tappvarmvattenpump med sfärisk rotor och permanentmagnetmotor med ECM teknik. Automatisk avluftning, Diagnosfunktion via lysdiod, Isolerskal ingår. Påbyggd dygnstimer. Styrs på temperatur samt dygnstimer. Lämplig för tappvarmvatten. Materialspecifikation: Pumphjul: Komposit, Pumphus: Brons, O-ringar: EPDM, Lager: Keramik , Övriga vätskeberörda delar: AISI 304. Kappslingsklass: IP 42. Isolationsklass: F (155°C). Temperatur: 5 - 95°C. Drifttryck: max 10 bar.
Märkningar
CE
Dokument
Översikt
RSK-nummer5790533
Tillverkarens artikelnummerAA-60A0L6002
GTIN-
ProduktTappvarmvattenpump
Produktnamnecocirc PRO 15-1/110LB RU
DimensionG25 (DN15) / G32 (DN20)
StorlekBL=110mm
Tryck/Flöde/TempPN10
Effekt/Eldata230V max 10W
Funktionenkel för VVC (VV-cirkulation)
Utförandevåt varvtalsreglerad, gängad
Färgsvart
Ytbehandlingkatafores
Material brons/flermaterial
StandardEU Regulation No. 622/2012
Övrig info-
Tillverkarens produktsida -
RSK flik14 Pumpar
GTIN -
Tillverkarens produktsida -
Produktegenskaper
Material pumphus Brons
Material impeller/pumphjul Rostfritt stål
Nominellt flöde (BEP) 0,3 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 6 kPa
Max. flödeskapacitet 0,6 m³/h
Max. statisk höjd 1 m
Max. arbetstryck 10 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 200 - 240 V
Antal faser 1
Frekvens 50 Hz
Märkström 0,29 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtalsreglering motor Inbyggd (integrerad)
Typ av varvtalsreglering Reglerad i fasta steg
Radiostandard Bluetooth Nej
Radiostandard WLAN 802.11 Nej
Mobil kommunikationsstandard 2G Nej
Mobil kommunikationsstandard 4G (LTE) Nej
Mobil kommunikationsstandard 5G Nej
Interface signal 0-10 V / 2-10 V Nej
Interface signal 0-20 mA / 4-20 mA Nej
Interface PT100/PT1000/PTC Nej
Interface Pulse Width Modulation (PWM) Nej
Interface pulsräknare Nej
Potentialfri omkopplingskontakt Nej
Med kommunikationsgränssnitt RS 485 Nej
Med kommunikationsgränssnitt RS 232 Nej
Stödjer protokoll EtherNet/IP Nej
Stödjer protokoll KNX Nej
Stödjer protokoll PROFIBUS Nej
Stödjer protokoll PROFINET IO Nej
Stödjer protokoll CAN/CANOpen Nej
Stödjer protokoll Modbus TCP Nej
Stödjer protokoll Modbus RTU Nej
Stödjer protokoll BACnet MS/TP Nej
Stödjer protokoll BACnet IP Nej
Stödjer protokoll LON/LONWorks Nej
Stödjer protokoll LIN Bus Nej
Medietemperatur (kontinuerlig) 2 - 95 °C
Omgivningstemperatur 0 - 50 °C
Anslutning inloppssida Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1)
Anslutningsdimension inloppssida 1/2" (15)
Anslutningsstandard inloppssida ISO 228-1
Anslutning utloppssida Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1)
Anslutningsdimension utloppssida 1/2" (15)
Anslutningsstandard utloppssida ISO 228-1
Inbyggnadslängd 110 mm
Kapslingsklass (IP) IP42
DVGW-kvalitetmärke för vatten Nej
Godkänd enligt ACS Nej
Godkänd enligt WRAS Nej
Palltyp -
Djup (mm) 210
Bredd (mm) 95
Höjd (mm) 140
Vikt (kg) 1,4
RSK-nummer5790533
ProduktTappvarmvattenpump
StorlekBL=110mm
Tryck/Flöde/TempPN10
Effekt/Eldata230V max 10W
Färgsvart
Ytbehandlingkatafores
Material brons/flermaterial
Övrig info-
RSK flik14 Pumpar
Material pumphus Brons
Nominellt flöde (BEP) 0,3 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 6 kPa
Max. flödeskapacitet 0,6 m³/h
Max. statisk höjd 1 m
Max. arbetstryck 10 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 200 - 240 V
Antal faser 1
Frekvens 50 Hz
Märkström 0,29 A
Isolationsklass (IEC) F
Radiostandard Bluetooth Nej
Radiostandard WLAN 802.11 Nej
Interface PT100/PT1000/PTC Nej
Interface pulsräknare Nej
Stödjer protokoll KNX Nej
Stödjer protokoll PROFIBUS Nej
Stödjer protokoll LIN Bus Nej
Omgivningstemperatur 0 - 50 °C
Inbyggnadslängd 110 mm