Lowara ecocirc PRO 15-1/110LB U, Energieffektiv tappvarmvattenpump med sfärisk rotor och permanentmagnetmotor med ECM teknik. Automatisk avluftning, Diagnosfunktion via lysdiod, Isolerskal ingår. Påbyggd dygnstimer. Lämplig för tappvarmvatten. Materialspecifikation: Pumphjul: Komposit, Pumphus: Brons, O-ringar: EPDM, Lager: Keramik , Övriga vätskeberörda delar: AISI 304. Kappslingsklass: IP 42. Isolationsklass: F (155°C). Temperatur: 5 - 95°C. Drifttryck: max 10 bar.
Märkningar
CE
Dokument
Översikt
RSK-nummer5790531
Tillverkarens artikelnummerAA-60A0L5002
GTIN-
ProduktTappvarmvattenpump
Produktnamnecocirc PRO 15-1/110LB U
DimensionG25 (DN15) / G32 (DN20)
StorlekBL=110mm
Tryck/Flöde/TempPN10
Effekt/Eldata230V max 10W
Funktionenkel för VVC (VV-cirkulation)
Utförandevåt varvtalsreglerad, gängad
Färgsvart
Ytbehandlingkatafores
Material brons/flermaterial
StandardEU Regulation No. 622/2012
Övrig info-
Tillverkarens produktsida -
RSK flik14 Pumpar
GTIN -
Tillverkarens produktsida -
Produktegenskaper
Material pumphus Brons
Material impeller/pumphjul Rostfritt stål
Nominellt flöde (BEP) 0,3 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 6 kPa
Max. flödeskapacitet 0,6 m³/h
Max. statisk höjd 1 m
Max. arbetstryck 10 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 200 - 240 V
Antal faser 1
Frekvens 50 Hz
Isolationsklass (IEC) F
Varvtalsreglering motor Inbyggd (integrerad)
Typ av varvtalsreglering Steglöst reglerbar
Radiostandard Bluetooth Nej
Radiostandard WLAN 802.11 Nej
Mobil kommunikationsstandard 2G Nej
Mobil kommunikationsstandard 4G (LTE) Nej
Mobil kommunikationsstandard 5G Nej
Interface signal 0-10 V / 2-10 V Nej
Interface signal 0-20 mA / 4-20 mA Nej
Interface PT100/PT1000/PTC Nej
Interface Pulse Width Modulation (PWM) Nej
Interface pulsräknare Nej
Potentialfri omkopplingskontakt Nej
Med kommunikationsgränssnitt RS 485 Nej
Med kommunikationsgränssnitt RS 232 Nej
Stödjer protokoll EtherNet/IP Nej
Stödjer protokoll KNX Nej
Stödjer protokoll PROFIBUS Nej
Stödjer protokoll PROFINET IO Nej
Stödjer protokoll CAN/CANOpen Nej
Stödjer protokoll Modbus TCP Nej
Stödjer protokoll Modbus RTU Nej
Stödjer protokoll BACnet MS/TP Nej
Stödjer protokoll BACnet IP Nej
Stödjer protokoll LON/LONWorks Nej
Stödjer protokoll LIN Bus Nej
Medietemperatur (kontinuerlig) 2 - 95 °C
Omgivningstemperatur 0 - 50 °C
Anslutning inloppssida Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1)
Anslutningsdimension inloppssida 1/2" (15)
Anslutningsstandard inloppssida ISO 228-1
Anslutning utloppssida Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1)
Anslutningsdimension utloppssida 1/2" (15)
Anslutningsstandard utloppssida ISO 228-1
Inbyggnadslängd 110 mm
Kapslingsklass (IP) IP42
DVGW-kvalitetmärke för vatten Nej
Godkänd enligt ACS Nej
Godkänd enligt WRAS Nej
Palltyp -
Djup (mm) 210
Bredd (mm) 95
Höjd (mm) 140
Vikt (kg) 1,4
RSK-nummer5790531
ProduktTappvarmvattenpump
StorlekBL=110mm
Tryck/Flöde/TempPN10
Effekt/Eldata230V max 10W
Färgsvart
Ytbehandlingkatafores
Material brons/flermaterial
Övrig info-
RSK flik14 Pumpar
Material pumphus Brons
Nominellt flöde (BEP) 0,3 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 6 kPa
Max. flödeskapacitet 0,6 m³/h
Max. statisk höjd 1 m
Max. arbetstryck 10 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 200 - 240 V
Antal faser 1
Frekvens 50 Hz
Isolationsklass (IEC) F
Radiostandard Bluetooth Nej
Radiostandard WLAN 802.11 Nej
Interface PT100/PT1000/PTC Nej
Interface pulsräknare Nej
Stödjer protokoll KNX Nej
Stödjer protokoll PROFIBUS Nej
Stödjer protokoll LIN Bus Nej
Omgivningstemperatur 0 - 50 °C
Inbyggnadslängd 110 mm