RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2019-05-23
RSK-nr enhet: ST
En helt ny motordesign med en cylindrisk motor som säkerställer optimal effektivitet. För enfamiljshus och mindre flerfamiljshus. Cirkulationspumpen är godkänd enligt Erp 2015 direktivet och har lägst EEI på marknaden. Den är lätt att ställa in med en knapp och har en multiplug för snabb och enkel elinstallation. Larmindikering med en diod vilket ger en enkel avläsning. Automatisk avluftning spar tid vid igångkörning. Levereras med pumphusisolering.
En helt ny motordesign med en cylindrisk motor som säkerställer optimal effektivitet. För enfamiljshus och mindre flerfamiljshus. Cirkulationspumpen är godkänd enligt Erp 2015 direktivet och har lägst EEI på marknaden. Den är lätt att ställa in med en knapp och har en multiplug för snabb och enkel elinstallation. Larmindikering med en diod vilket ger en enkel avläsning. Automatisk avluftning spar tid vid igångkörning. Levereras med pumphusisolering.
| RSK-nummer | 5758853 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 7333123030023 |
| Produkt | Cirkulationspump |
| Produktnamn | A4.0 25-80 180 |
| Dimension | G40 (DN25, 1"1/2) |
| Storlek | BL=180mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, temp -10°C till +110°C |
| Effekt/Eldata | 230V, max 60W |
| Funktion | enkel för värmesystem |
| Utförande | våt varvtalsreglerad, gängad |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | katafores |
| Material | gjutjärn/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | EEI max=0,18 |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 7333123030023 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material pumphus | Gjutjärn |
|---|---|
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Tvillingpump | Nej |
| Elanslutning | Anslutningskontakt |
| Märkspänning | 230 - 230 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50/60 Hz |
| Ineffekt per motor (P1) | 60 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtalsreglering motor | Inbyggd (integrerad) |
| Typ av varvtalsreglering | Steglöst reglerbar |
| Radiostandard Bluetooth | Nej |
| Radiostandard WLAN 802.11 | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 2G | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 4G (LTE) | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 5G | Nej |
| Interface PT100/PT1000/PTC | Nej |
| Interface Pulse Width Modulation (PWM) | Nej |
| Interface pulsräknare | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 485 | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 232 | Nej |
| Stödjer protokoll EtherNet/IP | Nej |
| Stödjer protokoll KNX | Nej |
| Stödjer protokoll PROFIBUS | Nej |
| Stödjer protokoll PROFINET IO | Nej |
| Stödjer protokoll CAN/CANOpen | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus TCP | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus RTU | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet MS/TP | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet IP | Nej |
| Stödjer protokoll LON/LONWorks | Nej |
| Stödjer protokoll LIN Bus | Nej |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -10 - 110 °C |
| Anslutning inloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 1 1/2" (40) |
| Anslutning utloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/2" (40) |
| Inbyggnadslängd | 180 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 200 | ||
| Bredd (mm) | 130 | ||
| Höjd (mm) | 130 | ||
| Vikt (kg) | 1,365 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_49_5758853.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_49_5758853.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_49_5758853.pdf |
| RSK-nummer | 5758853 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 7333123030023 |
| Produkt | Cirkulationspump |
| Produktnamn | A4.0 25-80 180 |
| Dimension | G40 (DN25, 1"1/2) |
| Storlek | BL=180mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, temp -10°C till +110°C |
| Effekt/Eldata | 230V, max 60W |
| Funktion | enkel för värmesystem |
| Utförande | våt varvtalsreglerad, gängad |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | katafores |
| Material | gjutjärn/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | EEI max=0,18 |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 7333123030023 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material pumphus | Gjutjärn |
|---|---|
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Tvillingpump | Nej |
| Elanslutning | Anslutningskontakt |
| Märkspänning | 230 - 230 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50/60 Hz |
| Ineffekt per motor (P1) | 60 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtalsreglering motor | Inbyggd (integrerad) |
| Typ av varvtalsreglering | Steglöst reglerbar |
| Radiostandard Bluetooth | Nej |
| Radiostandard WLAN 802.11 | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 2G | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 4G (LTE) | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 5G | Nej |
| Interface PT100/PT1000/PTC | Nej |
| Interface Pulse Width Modulation (PWM) | Nej |
| Interface pulsräknare | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 485 | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 232 | Nej |
| Stödjer protokoll EtherNet/IP | Nej |
| Stödjer protokoll KNX | Nej |
| Stödjer protokoll PROFIBUS | Nej |
| Stödjer protokoll PROFINET IO | Nej |
| Stödjer protokoll CAN/CANOpen | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus TCP | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus RTU | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet MS/TP | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet IP | Nej |
| Stödjer protokoll LON/LONWorks | Nej |
| Stödjer protokoll LIN Bus | Nej |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -10 - 110 °C |
| Anslutning inloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 1 1/2" (40) |
| Anslutning utloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/2" (40) |
| Inbyggnadslängd | 180 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 200 | ||
| Bredd (mm) | 130 | ||
| Höjd (mm) | 130 | ||
| Vikt (kg) | 1,365 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_49_5758853.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_49_5758853.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_49_5758853.pdf |