Avaktiverad 2025-06-20
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2018-05-08
RSK-nr enhet: ST
Våt högeffektiv cirkulationspump i enkelutförande avsedd för cirkulation i värmesystem. Pumpen levereras exkl. kopplingar.
Våt högeffektiv cirkulationspump i enkelutförande avsedd för cirkulation i värmesystem. Pumpen levereras exkl. kopplingar.
| RSK-nummer | 5758807 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 99199580 |
| GTIN | 5712608550201 |
| Produkt | Cirkulationspump |
| Produktnamn | Alpha1 32-40 180 |
| Dimension | G50 |
| Storlek | BL=180mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | 1x230V 50Hz |
| Funktion | enkel för värme-/klimatsystem |
| Utförande | våt elektronisk, gängad |
|---|---|
| Färg | röd/svart |
| Ytbehandling | kataforesbehandlad |
| Material | gjutjärn/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://product-selection.grundfos.com/product-detail.html?productnumber=99199580&frequency=0&custid=GSV |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 99199580 |
|---|
| GTIN | 5712608550201 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://product-selection.grundfos.com/product-detail.html?productnumber=99199580&frequency=0&custid=GSV |
|---|
| Material pumphus | Gjutjärn |
|---|---|
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-150 (GG 15) |
| Material impeller/pumphjul | Övrigt |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Övrigt |
| Nominellt flöde (BEP) | 2,14 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 19,71 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 2,14 m³/h |
| Max. statisk höjd | 4 m |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Tvillingpump | Nej |
| Elanslutning | Övrigt |
| Märkspänning | 230 - 230 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50/60 Hz |
| Märkström | 0,18 A |
| Ineffekt per motor (P1) | 0,018 kW |
| Energieffektivitetsindex (EEI) | 0,2 |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtalsreglering motor | Inbyggd (integrerad) |
| Typ av varvtalsreglering | Steglöst reglerbar |
| Kommunikation | Ingen |
| Radiostandard Bluetooth | Nej |
| Radiostandard WLAN 802.11 | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 5G | Nej |
| Interface signal 0-10 V / 2-10 V | Nej |
| Interface signal 0-20 mA / 4-20 mA | Nej |
| Interface PT100/PT1000/PTC | Nej |
| Interface Pulse Width Modulation (PWM) | Nej |
| Interface pulsräknare | Nej |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 485 | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 232 | Nej |
| Stödjer protokoll EtherNet/IP | Nej |
| Stödjer protokoll KNX | Nej |
| Stödjer protokoll PROFIBUS | Nej |
| Stödjer protokoll PROFINET IO | Nej |
| Stödjer protokoll CAN/CANOpen | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus TCP | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus RTU | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet MS/TP | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet IP | Nej |
| Stödjer protokoll LON/LONWorks | Nej |
| Stödjer protokoll LIN Bus | Nej |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 2 - 110 °C |
| Omgivningstemperatur | 0 - 40 °C |
| Anslutning inloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 2" (50) |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida | PN 10 |
| Anslutningsstandard inloppssida | ISO 228-1 |
| Anslutning utloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 2" (50) |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 10 |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 228-1 |
| Inbyggnadslängd | 180 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IPX4 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 185 | ||
| Bredd (mm) | 108 | ||
| Höjd (mm) | 156 | ||
| Vikt (kg) | 2,3 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_25_5758807.pdf |
|---|---|
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.grundfos.com/se/legal/general-terms-and-conditions-of-sales-and-delivery |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_25_5758798.pdf |
| Säkerhetsinstruktion | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SINST/SINST_25_5732324.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_25_5885992.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000341.pdf |
| RSK-nummer | 5758807 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 99199580 |
| GTIN | 5712608550201 |
| Produkt | Cirkulationspump |
| Produktnamn | Alpha1 32-40 180 |
| Dimension | G50 |
| Storlek | BL=180mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | 1x230V 50Hz |
| Funktion | enkel för värme-/klimatsystem |
| Utförande | våt elektronisk, gängad |
|---|---|
| Färg | röd/svart |
| Ytbehandling | kataforesbehandlad |
| Material | gjutjärn/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://product-selection.grundfos.com/product-detail.html?productnumber=99199580&frequency=0&custid=GSV |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 99199580 |
|---|
| GTIN | 5712608550201 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://product-selection.grundfos.com/product-detail.html?productnumber=99199580&frequency=0&custid=GSV |
|---|
| Material pumphus | Gjutjärn |
|---|---|
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-150 (GG 15) |
| Material impeller/pumphjul | Övrigt |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Övrigt |
| Nominellt flöde (BEP) | 2,14 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 19,71 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 2,14 m³/h |
| Max. statisk höjd | 4 m |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Tvillingpump | Nej |
| Elanslutning | Övrigt |
| Märkspänning | 230 - 230 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50/60 Hz |
| Märkström | 0,18 A |
| Ineffekt per motor (P1) | 0,018 kW |
| Energieffektivitetsindex (EEI) | 0,2 |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtalsreglering motor | Inbyggd (integrerad) |
| Typ av varvtalsreglering | Steglöst reglerbar |
| Kommunikation | Ingen |
| Radiostandard Bluetooth | Nej |
| Radiostandard WLAN 802.11 | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 5G | Nej |
| Interface signal 0-10 V / 2-10 V | Nej |
| Interface signal 0-20 mA / 4-20 mA | Nej |
| Interface PT100/PT1000/PTC | Nej |
| Interface Pulse Width Modulation (PWM) | Nej |
| Interface pulsräknare | Nej |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 485 | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 232 | Nej |
| Stödjer protokoll EtherNet/IP | Nej |
| Stödjer protokoll KNX | Nej |
| Stödjer protokoll PROFIBUS | Nej |
| Stödjer protokoll PROFINET IO | Nej |
| Stödjer protokoll CAN/CANOpen | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus TCP | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus RTU | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet MS/TP | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet IP | Nej |
| Stödjer protokoll LON/LONWorks | Nej |
| Stödjer protokoll LIN Bus | Nej |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 2 - 110 °C |
| Omgivningstemperatur | 0 - 40 °C |
| Anslutning inloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 2" (50) |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida | PN 10 |
| Anslutningsstandard inloppssida | ISO 228-1 |
| Anslutning utloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 2" (50) |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 10 |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 228-1 |
| Inbyggnadslängd | 180 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IPX4 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 185 | ||
| Bredd (mm) | 108 | ||
| Höjd (mm) | 156 | ||
| Vikt (kg) | 2,3 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_25_5758807.pdf |
|---|---|
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.grundfos.com/se/legal/general-terms-and-conditions-of-sales-and-delivery |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_25_5758798.pdf |
| Säkerhetsinstruktion | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SINST/SINST_25_5732324.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_25_5885992.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000341.pdf |