Avaktiverad 2025-10-03
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2018-05-08
RSK-nr enhet: ST
Våt högeffektiv cirkulationspump med inbyggt system för kommunikation som ansluts till den intuitiva appen Grundfos GO med möjligheter som injustering av värmesystem, inställningar av pump och avläsa pumpstatus mm. Pumpen levereras exkl. kopplingar.
Våt högeffektiv cirkulationspump med inbyggt system för kommunikation som ansluts till den intuitiva appen Grundfos GO med möjligheter som injustering av värmesystem, inställningar av pump och avläsa pumpstatus mm. Pumpen levereras exkl. kopplingar.
| RSK-nummer | 5758794 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 99371961 |
| GTIN | 5713828026699 |
| Produkt | Cirkulationspump |
| Produktnamn | ALPHA3 25-80 180 |
| Dimension | G40 |
| Storlek | BL=180mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | 1x230V 50Hz 6H |
| Funktion | enkel för värme-/klimatsystem |
| Utförande | våt elektronisk, gängad |
|---|---|
| Färg | svart/röd |
| Ytbehandling | kataforesbehandlad |
| Material | gjutjärn/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://product-selection.grundfos.com/product-detail.html?productnumber=99371961&frequency=0&custid=GSV |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 99371961 |
|---|
| GTIN | 5713828026699 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://product-selection.grundfos.com/product-detail.html?productnumber=99371961&frequency=0&custid=GSV |
|---|
| Material pumphus | Gjutjärn |
|---|---|
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-150 (GG 15) |
| Material impeller/pumphjul | Övrigt |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Övrigt |
| Nominellt flöde (BEP) | 2,14 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 42,75 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 2,14 m³/h |
| Max. statisk höjd | 8 m |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Tvillingpump | Nej |
| Elanslutning | Övrigt |
| Märkspänning | 230 - 230 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50/60 Hz |
| Märkström | 0,44 A |
| Ineffekt per motor (P1) | 0,05 kW |
| Energieffektivitetsindex (EEI) | 0,18 |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtalsreglering motor | Inbyggd (integrerad) |
| Typ av varvtalsreglering | Steglöst reglerbar |
| Kommunikation | Ingen |
| Radiostandard Bluetooth | Nej |
| Radiostandard WLAN 802.11 | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 5G | Nej |
| Interface signal 0-10 V / 2-10 V | Nej |
| Interface signal 0-20 mA / 4-20 mA | Nej |
| Interface PT100/PT1000/PTC | Nej |
| Interface Pulse Width Modulation (PWM) | Nej |
| Interface pulsräknare | Nej |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 485 | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 232 | Nej |
| Stödjer protokoll EtherNet/IP | Nej |
| Stödjer protokoll KNX | Nej |
| Stödjer protokoll PROFIBUS | Nej |
| Stödjer protokoll PROFINET IO | Nej |
| Stödjer protokoll CAN/CANOpen | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus TCP | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus RTU | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet MS/TP | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet IP | Nej |
| Stödjer protokoll LON/LONWorks | Nej |
| Stödjer protokoll LIN Bus | Nej |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 2 - 110 °C |
| Omgivningstemperatur | 0 - 40 °C |
| Anslutning inloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 1 1/2" (40) |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida | PN 10 |
| Anslutningsstandard inloppssida | EN 1092-2 |
| Anslutning utloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/2" (40) |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 10 |
| Anslutningsstandard utloppssida | EN 1092-2 |
| Inbyggnadslängd | 180 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IPX4 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 185 | ||
| Bredd (mm) | 108 | ||
| Höjd (mm) | 156 | ||
| Vikt (kg) | 2,5 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_25_5758794.pdf |
|---|---|
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.grundfos.com/se/legal/general-terms-and-conditions-of-sales-and-delivery |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_25_5758786.pdf |
| Säkerhetsinstruktion | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SINST/SINST_25_5732324.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_25_5885992.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000669.pdf |
| RSK-nummer | 5758794 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 99371961 |
| GTIN | 5713828026699 |
| Produkt | Cirkulationspump |
| Produktnamn | ALPHA3 25-80 180 |
| Dimension | G40 |
| Storlek | BL=180mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | 1x230V 50Hz 6H |
| Funktion | enkel för värme-/klimatsystem |
| Utförande | våt elektronisk, gängad |
|---|---|
| Färg | svart/röd |
| Ytbehandling | kataforesbehandlad |
| Material | gjutjärn/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://product-selection.grundfos.com/product-detail.html?productnumber=99371961&frequency=0&custid=GSV |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 99371961 |
|---|
| GTIN | 5713828026699 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://product-selection.grundfos.com/product-detail.html?productnumber=99371961&frequency=0&custid=GSV |
|---|
| Material pumphus | Gjutjärn |
|---|---|
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-150 (GG 15) |
| Material impeller/pumphjul | Övrigt |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Övrigt |
| Nominellt flöde (BEP) | 2,14 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 42,75 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 2,14 m³/h |
| Max. statisk höjd | 8 m |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Tvillingpump | Nej |
| Elanslutning | Övrigt |
| Märkspänning | 230 - 230 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50/60 Hz |
| Märkström | 0,44 A |
| Ineffekt per motor (P1) | 0,05 kW |
| Energieffektivitetsindex (EEI) | 0,18 |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtalsreglering motor | Inbyggd (integrerad) |
| Typ av varvtalsreglering | Steglöst reglerbar |
| Kommunikation | Ingen |
| Radiostandard Bluetooth | Nej |
| Radiostandard WLAN 802.11 | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 5G | Nej |
| Interface signal 0-10 V / 2-10 V | Nej |
| Interface signal 0-20 mA / 4-20 mA | Nej |
| Interface PT100/PT1000/PTC | Nej |
| Interface Pulse Width Modulation (PWM) | Nej |
| Interface pulsräknare | Nej |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 485 | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 232 | Nej |
| Stödjer protokoll EtherNet/IP | Nej |
| Stödjer protokoll KNX | Nej |
| Stödjer protokoll PROFIBUS | Nej |
| Stödjer protokoll PROFINET IO | Nej |
| Stödjer protokoll CAN/CANOpen | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus TCP | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus RTU | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet MS/TP | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet IP | Nej |
| Stödjer protokoll LON/LONWorks | Nej |
| Stödjer protokoll LIN Bus | Nej |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 2 - 110 °C |
| Omgivningstemperatur | 0 - 40 °C |
| Anslutning inloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 1 1/2" (40) |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida | PN 10 |
| Anslutningsstandard inloppssida | EN 1092-2 |
| Anslutning utloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/2" (40) |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 10 |
| Anslutningsstandard utloppssida | EN 1092-2 |
| Inbyggnadslängd | 180 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IPX4 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 185 | ||
| Bredd (mm) | 108 | ||
| Höjd (mm) | 156 | ||
| Vikt (kg) | 2,5 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_25_5758794.pdf |
|---|---|
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.grundfos.com/se/legal/general-terms-and-conditions-of-sales-and-delivery |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_25_5758786.pdf |
| Säkerhetsinstruktion | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SINST/SINST_25_5732324.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_25_5885992.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000669.pdf |