ProduktnamnDP-E 40/160-4/2-IE4
DimensionDN40
StorlekBL=320mm
Tryck/Flöde/TempPN10, temp -20°C till +120°C
Effekt/Eldata3x400V 4kW
Funktiondubbel för värme-/kylsystem
Utförandetorr elektronisk, flänsad
Färggrön
Ytbehandlingkataforbehandlad
Material gjutjärn/flermaterial
Standard-
Övrig info-
Tillverkarens produktsida https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/2158945
RSK flik14 Pumpar
Tillverkarens artikelnummer 2158945
GTIN 4048482649153
Material impeller/pumphjul PP (polypropen)
Materialkvalitet impeller/pumphjul PP-GF
Nominellt flöde (BEP) 48,4 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 254,78 kPa
Max. flödeskapacitet 47,01 m³/h
Max. statisk höjd 31,13 m
Max. arbetstryck 10 bar
Tvillingpump Ja
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50/60 Hz
Märkström 10,8 A
Axeleffekt per motor (P2) 4 kW
Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) 0,4
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2900 /min
Varvtalsreglering motor Inbyggd (integrerad)
Typ av varvtalsreglering Steglöst reglerbar
Motor med förlängd axel Ja
Medietemperatur (kontinuerlig) -20 - 120 °C
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida DN 40
Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida PN 10
Anslutningsdimension utloppssida DN 40
Utvändig rördiameter anslutning utloppssida 40 mm
Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida PN 10
Anslutningsstandard utloppssida EN 1092-2
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 320 mm
Kapslingsklass (IP) IP55
Självevakuerande Nej
Normmotor Ja
Motoreffektivitetsklass IE4
GTIN FP -
Förpackningstyp Pall
Förpackningsfunktion -
Palltyp -
Djup (mm) 500
Bredd (mm) 700
Höjd (mm) 600
Vikt (kg) 123
RSK-nummer5745141
GTIN4048482649153
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnDP-E 40/160-4/2-IE4
DimensionDN40
StorlekBL=320mm
Effekt/Eldata3x400V 4kW
Färggrön
Ytbehandlingkataforbehandlad
Material gjutjärn/flermaterial
Standard-
Övrig info-
Tryckhöjd (BEP) 254,78 kPa
Max. statisk höjd 31,13 m
Max. arbetstryck 10 bar
Tvillingpump Ja
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50/60 Hz
Märkström 10,8 A
Axeleffekt per motor (P2) 4 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2900 /min
Motor med förlängd axel Ja
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 320 mm