ProduktnamnDP-E 50/140-3/2-IE4
DimensionDN50
StorlekBL=340mm
Tryck/Flöde/TempPN10, temp -20°C till +120°C
Effekt/Eldata3x400V 3kW
Funktiondubbel för värme-/kylsystem
Utförandetorr elektronisk, flänsad
Färggrön
Ytbehandlingkataforbehandlad
Material gjutjärn/flermaterial
Standard-
Övrig info-
Tillverkarens produktsida https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/2158948
RSK flik14 Pumpar
Tillverkarens artikelnummer 2158948
GTIN 4048482649177
Produktegenskaper
Material pumphus Gjutjärn
Materialkvalitet pumphus Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25)
Material impeller/pumphjul PP (polypropen)
Materialkvalitet impeller/pumphjul PP-GF
Nominellt flöde (BEP) 55,83 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 174,07 kPa
Max. flödeskapacitet 53,64 m³/h
Max. statisk höjd 20,85 m
Max. arbetstryck 10 bar
Tvillingpump Ja
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50/60 Hz
Märkström 9 A
Axeleffekt per motor (P2) 3 kW
Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) 0,4
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2900 /min
Varvtalsreglering motor Inbyggd (integrerad)
Typ av varvtalsreglering Steglöst reglerbar
Motor med förlängd axel Ja
Medietemperatur (kontinuerlig) -20 - 120 °C
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida DN 50
Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida PN 10
Anslutningsstandard inloppssida EN 1092-2
Anslutning utloppssida Fläns
Anslutningsdimension utloppssida DN 50
Utvändig rördiameter anslutning utloppssida 50 mm
Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida PN 10
Anslutningsstandard utloppssida EN 1092-2
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 340 mm
Kapslingsklass (IP) IP55
Självevakuerande Nej
Normmotor Ja
Motoreffektivitetsklass IE4
GTIN FP -
Förpackningstyp Pall
Förpackningsfunktion -
Palltyp -
Djup (mm) 790
Bredd (mm) 600
Höjd (mm) 525
Vikt (kg) 109
RSK-nummer5745143
GTIN4048482649177
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnDP-E 50/140-3/2-IE4
DimensionDN50
StorlekBL=340mm
Effekt/Eldata3x400V 3kW
Färggrön
Ytbehandlingkataforbehandlad
Material gjutjärn/flermaterial
Standard-
Övrig info-
RSK flik14 Pumpar
Material pumphus Gjutjärn
Tryckhöjd (BEP) 174,07 kPa
Max. statisk höjd 20,85 m
Max. arbetstryck 10 bar
Tvillingpump Ja
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50/60 Hz
Märkström 9 A
Axeleffekt per motor (P2) 3 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2900 /min
Motor med förlängd axel Ja
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutning utloppssida Fläns
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 340 mm