Avaktiverad 2020-09-08
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 2012-12-06
RSK-nr enhet: ST
Lowara ecocirc BASIC 15-6/130, Lowara ECOCIRC 15-6/130, energieffektiv våt cirkulationspump i enkelutförande för automatisk tryckstyrning alternativt manuell styrning, försedd med ECM permanentmagnetmotor med snabbanslutning via plugg. Automatisk avluftning. Material: Gjutjärn, Temp. Område: -10 - + 110 °C, Drifttryck max 10 Bar , 1-Fas motor, IP44, Bygglängd 130 mm, Vikt 1,9 kg, Verkningsgrad: EEI max=0,23 enligt ekodesigndirektivet ErP.
Lowara ecocirc BASIC 15-6/130, Lowara ECOCIRC 15-6/130, energieffektiv våt cirkulationspump i enkelutförande för automatisk tryckstyrning alternativt manuell styrning, försedd med ECM permanentmagnetmotor med snabbanslutning via plugg. Automatisk avluftning. Material: Gjutjärn, Temp. Område: -10 - + 110 °C, Drifttryck max 10 Bar , 1-Fas motor, IP44, Bygglängd 130 mm, Vikt 1,9 kg, Verkningsgrad: EEI max=0,23 enligt ekodesigndirektivet ErP.
| RSK-nummer | 5732034 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-605008056 |
| GTIN | - |
| Produkt | Cirkulationspump |
| Produktnamn | ecocirc BASIC 15-6/130 |
| Dimension | G25 (DN15, 1/2") |
| Storlek | BL=130mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, temp -10°C till +110°C |
| Effekt/Eldata | 230V, max 42W |
| Funktion | enkel för värmesystem |
| Utförande | våt varvtalsreglerad, gängad |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | katafores |
| Material | gjutjärn/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | EEI max=0,23 |
| Tillverkarens produktsida | http://lowara.com/pumps-circulators/wet-rotor-circulators/ecocirc-basic-high-efficiency-circulator/ |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-605008056 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://lowara.com/pumps-circulators/wet-rotor-circulators/ecocirc-basic-high-efficiency-circulator/ |
|---|
| Elanslutning | Anslutningsplint |
|---|---|
| Frekvens | 50 Hz |
| Energieffektivitetsindex (EEI) | 0,23 |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtalsreglering motor | Inbyggd (integrerad) |
| Typ av varvtalsreglering | Steglöst reglerbar |
| Inbyggnadslängd | 130 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IP44 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 210 | ||
| Bredd (mm) | 280 | ||
| Höjd (mm) | 150 | ||
| Vikt (kg) | 1,9 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_24_5732033_gruppfil.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5763823.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_24_5732034.pdf |
| RSK-nummer | 5732034 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-605008056 |
| GTIN | - |
| Produkt | Cirkulationspump |
| Produktnamn | ecocirc BASIC 15-6/130 |
| Dimension | G25 (DN15, 1/2") |
| Storlek | BL=130mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, temp -10°C till +110°C |
| Effekt/Eldata | 230V, max 42W |
| Funktion | enkel för värmesystem |
| Utförande | våt varvtalsreglerad, gängad |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | katafores |
| Material | gjutjärn/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | EEI max=0,23 |
| Tillverkarens produktsida | http://lowara.com/pumps-circulators/wet-rotor-circulators/ecocirc-basic-high-efficiency-circulator/ |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-605008056 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://lowara.com/pumps-circulators/wet-rotor-circulators/ecocirc-basic-high-efficiency-circulator/ |
|---|
| Elanslutning | Anslutningsplint |
|---|---|
| Frekvens | 50 Hz |
| Energieffektivitetsindex (EEI) | 0,23 |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtalsreglering motor | Inbyggd (integrerad) |
| Typ av varvtalsreglering | Steglöst reglerbar |
| Inbyggnadslängd | 130 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IP44 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 210 | ||
| Bredd (mm) | 280 | ||
| Höjd (mm) | 150 | ||
| Vikt (kg) | 1,9 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_24_5732033_gruppfil.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5763823.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_24_5732034.pdf |