RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2020-03-10
RSK-nr enhet: ST
Lowara ecocirc S 25-4/180. Våt högeffektiv och användarvänlig cirkulationspump för värmesystem med Vred för val av driftläge, Ledindikering för visning av aktuell status. Försedd med permanentmagnetmotor och integrerad frekvensstyrning. Pumpen levereras med isolationsskal, 1st packningssats & 1st snabbkontakt. (unionskopplingar ingår ej). Pumpstyrningen inkluderar: 3 driftlägen (proportionell, konstant, och manuell), säkerhetsfunktioner som Automatisk avluftning & Torrkörningsskydd. Vid registrering av installerad pump i appen MY ecocirc APP finns möjlighet att utöka garantitiden samt enkel åtkomst till dokumentation m.m. Flödeskapacitet: 0-2,6 m³/h, Uppfodringshöjd: 4-1 m. Materialspecifikation: Pumphus Gjutjärn, Pumphjul Komposit, O-ringar EPDM. Anslutning: B-längd 180 mm, Utvändig gänga G1½", Mediatemp: -10 - 110 °C, Tryckklass: PN 10, Vikt: 1,8 Kg, Ljudnivå: max 43 dB(A). Verkningsgrad EEI-index max 0,16. Eldata: 1-fas, 230 V, max 0,21 A, max 24 W, IP 44, Isolationsklass F (155°C), med snabbkontakt för enkel installation.
Lowara ecocirc S 25-4/180. Våt högeffektiv och användarvänlig cirkulationspump för värmesystem med Vred för val av driftläge, Ledindikering för visning av aktuell status. Försedd med permanentmagnetmotor och integrerad frekvensstyrning. Pumpen levereras med isolationsskal, 1st packningssats & 1st snabbkontakt. (unionskopplingar ingår ej). Pumpstyrningen inkluderar: 3 driftlägen (proportionell, konstant, och manuell), säkerhetsfunktioner som Automatisk avluftning & Torrkörningsskydd. Vid registrering av installerad pump i appen MY ecocirc APP finns möjlighet att utöka garantitiden samt enkel åtkomst till dokumentation m.m. Flödeskapacitet: 0-2,6 m³/h, Uppfodringshöjd: 4-1 m. Materialspecifikation: Pumphus Gjutjärn, Pumphjul Komposit, O-ringar EPDM. Anslutning: B-längd 180 mm, Utvändig gänga G1½", Mediatemp: -10 - 110 °C, Tryckklass: PN 10, Vikt: 1,8 Kg, Ljudnivå: max 43 dB(A). Verkningsgrad EEI-index max 0,16. Eldata: 1-fas, 230 V, max 0,21 A, max 24 W, IP 44, Isolationsklass F (155°C), med snabbkontakt för enkel installation.
| RSK-nummer | 5758951 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-60B0L1016 |
| GTIN | 5999087801523 |
| Produkt | Cirkulationspump |
| Produktnamn | ecocirc S 25-4/180 |
| Dimension | G40 / DN25 / G1½" |
| Storlek | BL=180mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 4m / 2,7m³/h / -10°C - +110°C |
| Effekt/Eldata | 230V max 24W |
| Funktion | enkel för värmesystem |
| Utförande | våt varvtalsreglerad, gängad |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | katafores |
| Material | gjutjärn/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | EEI max=0,16 |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-60B0L1016 |
|---|
| GTIN | 5999087801523 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material pumphus | Gjutjärn |
|---|---|
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25) |
| Material impeller/pumphjul | Övrigt |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Övrigt |
| Max. flödeskapacitet | 2,6 m³/h |
| Max. statisk höjd | 4 m |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Tvillingpump | Nej |
| Elanslutning | Övrigt |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 0,21 A |
| Energieffektivitetsindex (EEI) | 0,16 |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2900 /min |
| Varvtalsreglering motor | Inbyggd (integrerad) |
| Typ av varvtalsreglering | Reglerad i fasta steg |
| Radiostandard Bluetooth | Nej |
| Radiostandard WLAN 802.11 | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 2G | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 4G (LTE) | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 5G | Nej |
| Interface signal 0-10 V / 2-10 V | Nej |
| Interface signal 0-20 mA / 4-20 mA | Nej |
| Interface PT100/PT1000/PTC | Nej |
| Interface Pulse Width Modulation (PWM) | Nej |
| Interface pulsräknare | Nej |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 485 | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 232 | Nej |
| Stödjer protokoll EtherNet/IP | Nej |
| Stödjer protokoll KNX | Nej |
| Stödjer protokoll PROFIBUS | Nej |
| Stödjer protokoll PROFINET IO | Nej |
| Stödjer protokoll CAN/CANOpen | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus TCP | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus RTU | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet MS/TP | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet IP | Nej |
| Stödjer protokoll LON/LONWorks | Nej |
| Stödjer protokoll LIN Bus | Nej |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -10 - 110 °C |
| Omgivningstemperatur | -10 - 40 °C |
| Anslutning inloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 1 1/2" (40) |
| Anslutningsstandard inloppssida | ISO 228-1 |
| Anslutning utloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/2" (40) |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 228-1 |
| Inbyggnadslängd | 180 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IP44 |
| DVGW-kvalitetmärke för vatten | Nej |
| Godkänd enligt ACS | Nej |
| Godkänd enligt WRAS | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 198 | ||
| Bredd (mm) | 172 | ||
| Höjd (mm) | 117 | ||
| Vikt (kg) | 2,1 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_24_5758943.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5758943.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_24_5758943.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_24_5758943.pdf |
| RSK-nummer | 5758951 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-60B0L1016 |
| GTIN | 5999087801523 |
| Produkt | Cirkulationspump |
| Produktnamn | ecocirc S 25-4/180 |
| Dimension | G40 / DN25 / G1½" |
| Storlek | BL=180mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 4m / 2,7m³/h / -10°C - +110°C |
| Effekt/Eldata | 230V max 24W |
| Funktion | enkel för värmesystem |
| Utförande | våt varvtalsreglerad, gängad |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | katafores |
| Material | gjutjärn/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | EEI max=0,16 |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-60B0L1016 |
|---|
| GTIN | 5999087801523 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material pumphus | Gjutjärn |
|---|---|
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25) |
| Material impeller/pumphjul | Övrigt |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Övrigt |
| Max. flödeskapacitet | 2,6 m³/h |
| Max. statisk höjd | 4 m |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Tvillingpump | Nej |
| Elanslutning | Övrigt |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 0,21 A |
| Energieffektivitetsindex (EEI) | 0,16 |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2900 /min |
| Varvtalsreglering motor | Inbyggd (integrerad) |
| Typ av varvtalsreglering | Reglerad i fasta steg |
| Radiostandard Bluetooth | Nej |
| Radiostandard WLAN 802.11 | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 2G | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 4G (LTE) | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 5G | Nej |
| Interface signal 0-10 V / 2-10 V | Nej |
| Interface signal 0-20 mA / 4-20 mA | Nej |
| Interface PT100/PT1000/PTC | Nej |
| Interface Pulse Width Modulation (PWM) | Nej |
| Interface pulsräknare | Nej |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 485 | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 232 | Nej |
| Stödjer protokoll EtherNet/IP | Nej |
| Stödjer protokoll KNX | Nej |
| Stödjer protokoll PROFIBUS | Nej |
| Stödjer protokoll PROFINET IO | Nej |
| Stödjer protokoll CAN/CANOpen | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus TCP | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus RTU | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet MS/TP | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet IP | Nej |
| Stödjer protokoll LON/LONWorks | Nej |
| Stödjer protokoll LIN Bus | Nej |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -10 - 110 °C |
| Omgivningstemperatur | -10 - 40 °C |
| Anslutning inloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 1 1/2" (40) |
| Anslutningsstandard inloppssida | ISO 228-1 |
| Anslutning utloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/2" (40) |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 228-1 |
| Inbyggnadslängd | 180 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IP44 |
| DVGW-kvalitetmärke för vatten | Nej |
| Godkänd enligt ACS | Nej |
| Godkänd enligt WRAS | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 198 | ||
| Bredd (mm) | 172 | ||
| Höjd (mm) | 117 | ||
| Vikt (kg) | 2,1 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_24_5758943.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5758943.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_24_5758943.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_24_5758943.pdf |