RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2013-10-23
RSK-nr enhet: ST
Lowara ecocirc XL 32-60, Våt tryckstyrd cirkulationspump i enkelutförande för variabelt eller konstant differenstryck alternativt manuell reglering, försedd med ECM permanentmagnetmotor Intelligens med bla. Automatisk avluftning & Nattsänkning, Alarm m.m. Auto eller man reglering. Lämplig för cirkulation av värme och kyla. Pumphus : Gjutjärn, O-ringar : EPDM, Lager : Keramik , Övriga vätskeberörda delar : AISI 304 . Kappslingsklass: IP X4D. Isolationsklass: F (155oC). Temperatur: -10 - 110 C. Drifttryck: max 10 bar.
Lowara ecocirc XL 32-60, Våt tryckstyrd cirkulationspump i enkelutförande för variabelt eller konstant differenstryck alternativt manuell reglering, försedd med ECM permanentmagnetmotor Intelligens med bla. Automatisk avluftning & Nattsänkning, Alarm m.m. Auto eller man reglering. Lämplig för cirkulation av värme och kyla. Pumphus : Gjutjärn, O-ringar : EPDM, Lager : Keramik , Övriga vätskeberörda delar : AISI 304 . Kappslingsklass: IP X4D. Isolationsklass: F (155oC). Temperatur: -10 - 110 C. Drifttryck: max 10 bar.
| RSK-nummer | 5763840 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-605009250 |
| GTIN | - |
| Produkt | Cirkulationspump |
| Produktnamn | ecocirc XL 32-60 |
| Dimension | G50 / DN32 / 2" |
| Storlek | BL=180mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | 230V max 100W |
| Funktion | enkel för värmesystem |
| Utförande | våt varvtalsreglerad, gängad |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | katafores |
| Material | gjutjärn/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | EEI max=0,23 |
| Tillverkarens produktsida | http://lowara.com/pumps-circulators/wet-rotor-circulators/ecocirc-xl-and-xlplus-high-efficiency-wet-rotor-circulators/#product-tab-literature |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-605009250 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://lowara.com/pumps-circulators/wet-rotor-circulators/ecocirc-xl-and-xlplus-high-efficiency-wet-rotor-circulators/#product-tab-literature |
|---|
| Material pumphus | Gjutjärn |
|---|---|
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25) |
| Material impeller/pumphjul | Övrigt |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Övrigt |
| Nominellt flöde (BEP) | 3 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 43 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 6 m³/h |
| Max. statisk höjd | 6 m |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Tvillingpump | Nej |
| Elanslutning | Anslutningsplint |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 1 A |
| Energieffektivitetsindex (EEI) | 0,23 |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2900 /min |
| Varvtalsreglering motor | Inbyggd (integrerad) |
| Typ av varvtalsreglering | Steglöst reglerbar |
| Radiostandard Bluetooth | Nej |
| Radiostandard WLAN 802.11 | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 2G | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 4G (LTE) | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 5G | Nej |
| Interface signal 0-10 V / 2-10 V | Nej |
| Interface signal 0-20 mA / 4-20 mA | Nej |
| Interface PT100/PT1000/PTC | Nej |
| Interface Pulse Width Modulation (PWM) | Nej |
| Interface pulsräknare | Nej |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 485 | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 232 | Nej |
| Stödjer protokoll EtherNet/IP | Nej |
| Stödjer protokoll KNX | Nej |
| Stödjer protokoll PROFIBUS | Nej |
| Stödjer protokoll PROFINET IO | Nej |
| Stödjer protokoll CAN/CANOpen | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus TCP | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus RTU | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet MS/TP | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet IP | Nej |
| Stödjer protokoll LON/LONWorks | Nej |
| Stödjer protokoll LIN Bus | Nej |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -10 - 110 °C |
| Omgivningstemperatur | 0 - 40 °C |
| Anslutning inloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 2" (50) |
| Anslutningsstandard inloppssida | ISO 228-1 |
| Anslutning utloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 2" (50) |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 228-1 |
| Inbyggnadslängd | 180 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IPX4D |
| DVGW-kvalitetmärke för vatten | Nej |
| Godkänd enligt ACS | Nej |
| Godkänd enligt WRAS | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 120 | ||
| Bredd (mm) | 180 | ||
| Höjd (mm) | 194 | ||
| Vikt (kg) | 4,3 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_24_5758646.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5763856.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_24_5763842.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5569060899-00001 v3.pdf |
| RSK-nummer | 5763840 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-605009250 |
| GTIN | - |
| Produkt | Cirkulationspump |
| Produktnamn | ecocirc XL 32-60 |
| Dimension | G50 / DN32 / 2" |
| Storlek | BL=180mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | 230V max 100W |
| Funktion | enkel för värmesystem |
| Utförande | våt varvtalsreglerad, gängad |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | katafores |
| Material | gjutjärn/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | EEI max=0,23 |
| Tillverkarens produktsida | http://lowara.com/pumps-circulators/wet-rotor-circulators/ecocirc-xl-and-xlplus-high-efficiency-wet-rotor-circulators/#product-tab-literature |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-605009250 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://lowara.com/pumps-circulators/wet-rotor-circulators/ecocirc-xl-and-xlplus-high-efficiency-wet-rotor-circulators/#product-tab-literature |
|---|
| Material pumphus | Gjutjärn |
|---|---|
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25) |
| Material impeller/pumphjul | Övrigt |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Övrigt |
| Nominellt flöde (BEP) | 3 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 43 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 6 m³/h |
| Max. statisk höjd | 6 m |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Tvillingpump | Nej |
| Elanslutning | Anslutningsplint |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 1 A |
| Energieffektivitetsindex (EEI) | 0,23 |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2900 /min |
| Varvtalsreglering motor | Inbyggd (integrerad) |
| Typ av varvtalsreglering | Steglöst reglerbar |
| Radiostandard Bluetooth | Nej |
| Radiostandard WLAN 802.11 | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 2G | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 4G (LTE) | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 5G | Nej |
| Interface signal 0-10 V / 2-10 V | Nej |
| Interface signal 0-20 mA / 4-20 mA | Nej |
| Interface PT100/PT1000/PTC | Nej |
| Interface Pulse Width Modulation (PWM) | Nej |
| Interface pulsräknare | Nej |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 485 | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 232 | Nej |
| Stödjer protokoll EtherNet/IP | Nej |
| Stödjer protokoll KNX | Nej |
| Stödjer protokoll PROFIBUS | Nej |
| Stödjer protokoll PROFINET IO | Nej |
| Stödjer protokoll CAN/CANOpen | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus TCP | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus RTU | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet MS/TP | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet IP | Nej |
| Stödjer protokoll LON/LONWorks | Nej |
| Stödjer protokoll LIN Bus | Nej |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -10 - 110 °C |
| Omgivningstemperatur | 0 - 40 °C |
| Anslutning inloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 2" (50) |
| Anslutningsstandard inloppssida | ISO 228-1 |
| Anslutning utloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 2" (50) |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 228-1 |
| Inbyggnadslängd | 180 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IPX4D |
| DVGW-kvalitetmärke för vatten | Nej |
| Godkänd enligt ACS | Nej |
| Godkänd enligt WRAS | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 120 | ||
| Bredd (mm) | 180 | ||
| Höjd (mm) | 194 | ||
| Vikt (kg) | 4,3 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_24_5758646.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5763856.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_24_5763842.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5569060899-00001 v3.pdf |