RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2013-10-23
RSK-nr enhet: ST
Lowara ecocirc XLplus 32-40, Våt tryckstyrd cirkulationspump i enkelutförande för variabelt eller konstant differenstryck alternativt manuell reglering, försedd med permanentmagnetmotor. Intelligens med bla. Automatisk avluftning, Nattsänkning, Historik, Alarm, BMS kommunikation via Modbus. Lämplig för cirkulation av värme och kyla. Materialspecifikation: Pumphus : Gjutjärn, O-ringar : EPDM, Lager : Keramik , Övriga vätskeberörda delar : AISI 304. Kappslingsklass: IP X4D. Isolationsklass: F (155oC). Temperatur: -10 - 110 C. Drifttryck: max 10 bar.
Lowara ecocirc XLplus 32-40, Våt tryckstyrd cirkulationspump i enkelutförande för variabelt eller konstant differenstryck alternativt manuell reglering, försedd med permanentmagnetmotor. Intelligens med bla. Automatisk avluftning, Nattsänkning, Historik, Alarm, BMS kommunikation via Modbus. Lämplig för cirkulation av värme och kyla. Materialspecifikation: Pumphus : Gjutjärn, O-ringar : EPDM, Lager : Keramik , Övriga vätskeberörda delar : AISI 304. Kappslingsklass: IP X4D. Isolationsklass: F (155oC). Temperatur: -10 - 110 C. Drifttryck: max 10 bar.
| RSK-nummer | 5763873 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-605009225 |
| GTIN | - |
| Produkt | Cirkulationspump |
| Produktnamn | ecocirc XLplus 32-40 |
| Dimension | G50 / DN32 / 2" |
| Storlek | BL=180mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | 230V max 100W |
| Funktion | enkel för värmesystem |
| Utförande | våt varvtalsreglerad, gängad |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | katafores |
| Material | gjutjärn/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | EEI max=0,23 |
| Tillverkarens produktsida | http://lowara.com/pumps-circulators/wet-rotor-circulators/ecocirc-xl-and-xlplus-high-efficiency-wet-rotor-circulators/#product-tab-literature |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-605009225 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://lowara.com/pumps-circulators/wet-rotor-circulators/ecocirc-xl-and-xlplus-high-efficiency-wet-rotor-circulators/#product-tab-literature |
|---|
| Material pumphus | Gjutjärn |
|---|---|
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25) |
| Material impeller/pumphjul | Övrigt |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Övrigt |
| Nominellt flöde (BEP) | 2,5 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 30 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 4,5 m³/h |
| Max. statisk höjd | 4 m |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Tvillingpump | Nej |
| Elanslutning | Anslutningsplint |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 0,5 A |
| Energieffektivitetsindex (EEI) | 0,23 |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2900 /min |
| Varvtalsreglering motor | Inbyggd (integrerad) |
| Typ av varvtalsreglering | Steglöst reglerbar |
| Kommunikation | Inbyggd (integrerad) |
| Radiostandard Bluetooth | Ja |
| Radiostandard WLAN 802.11 | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 2G | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 4G (LTE) | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 5G | Nej |
| Interface signal 0-10 V / 2-10 V | Nej |
| Interface signal 0-20 mA / 4-20 mA | Nej |
| Interface PT100/PT1000/PTC | Nej |
| Interface Pulse Width Modulation (PWM) | Nej |
| Interface pulsräknare | Nej |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 485 | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 232 | Nej |
| Stödjer protokoll EtherNet/IP | Nej |
| Stödjer protokoll KNX | Nej |
| Stödjer protokoll PROFIBUS | Nej |
| Stödjer protokoll PROFINET IO | Nej |
| Stödjer protokoll CAN/CANOpen | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus TCP | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus RTU | Ja |
| Stödjer protokoll BACnet MS/TP | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet IP | Nej |
| Stödjer protokoll LON/LONWorks | Nej |
| Stödjer protokoll LIN Bus | Nej |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -10 - 110 °C |
| Omgivningstemperatur | 0 - 40 °C |
| Anslutning inloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 2" (50) |
| Anslutningsstandard inloppssida | ISO 228-1 |
| Anslutning utloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 2" (50) |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 228-1 |
| Inbyggnadslängd | 180 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IPX4D |
| DVGW-kvalitetmärke för vatten | Nej |
| Godkänd enligt ACS | Nej |
| Godkänd enligt WRAS | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 120 | ||
| Bredd (mm) | 180 | ||
| Höjd (mm) | 194 | ||
| Vikt (kg) | 4,3 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_24_5758646.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5763856.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_24_5763842.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5569060899-00001 v3.pdf |
| RSK-nummer | 5763873 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-605009225 |
| GTIN | - |
| Produkt | Cirkulationspump |
| Produktnamn | ecocirc XLplus 32-40 |
| Dimension | G50 / DN32 / 2" |
| Storlek | BL=180mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | 230V max 100W |
| Funktion | enkel för värmesystem |
| Utförande | våt varvtalsreglerad, gängad |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | katafores |
| Material | gjutjärn/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | EEI max=0,23 |
| Tillverkarens produktsida | http://lowara.com/pumps-circulators/wet-rotor-circulators/ecocirc-xl-and-xlplus-high-efficiency-wet-rotor-circulators/#product-tab-literature |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-605009225 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://lowara.com/pumps-circulators/wet-rotor-circulators/ecocirc-xl-and-xlplus-high-efficiency-wet-rotor-circulators/#product-tab-literature |
|---|
| Material pumphus | Gjutjärn |
|---|---|
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25) |
| Material impeller/pumphjul | Övrigt |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Övrigt |
| Nominellt flöde (BEP) | 2,5 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 30 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 4,5 m³/h |
| Max. statisk höjd | 4 m |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Tvillingpump | Nej |
| Elanslutning | Anslutningsplint |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 0,5 A |
| Energieffektivitetsindex (EEI) | 0,23 |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2900 /min |
| Varvtalsreglering motor | Inbyggd (integrerad) |
| Typ av varvtalsreglering | Steglöst reglerbar |
| Kommunikation | Inbyggd (integrerad) |
| Radiostandard Bluetooth | Ja |
| Radiostandard WLAN 802.11 | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 2G | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 4G (LTE) | Nej |
| Mobil kommunikationsstandard 5G | Nej |
| Interface signal 0-10 V / 2-10 V | Nej |
| Interface signal 0-20 mA / 4-20 mA | Nej |
| Interface PT100/PT1000/PTC | Nej |
| Interface Pulse Width Modulation (PWM) | Nej |
| Interface pulsräknare | Nej |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 485 | Nej |
| Med kommunikationsgränssnitt RS 232 | Nej |
| Stödjer protokoll EtherNet/IP | Nej |
| Stödjer protokoll KNX | Nej |
| Stödjer protokoll PROFIBUS | Nej |
| Stödjer protokoll PROFINET IO | Nej |
| Stödjer protokoll CAN/CANOpen | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus TCP | Nej |
| Stödjer protokoll Modbus RTU | Ja |
| Stödjer protokoll BACnet MS/TP | Nej |
| Stödjer protokoll BACnet IP | Nej |
| Stödjer protokoll LON/LONWorks | Nej |
| Stödjer protokoll LIN Bus | Nej |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -10 - 110 °C |
| Omgivningstemperatur | 0 - 40 °C |
| Anslutning inloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 2" (50) |
| Anslutningsstandard inloppssida | ISO 228-1 |
| Anslutning utloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 2" (50) |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 228-1 |
| Inbyggnadslängd | 180 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IPX4D |
| DVGW-kvalitetmärke för vatten | Nej |
| Godkänd enligt ACS | Nej |
| Godkänd enligt WRAS | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 120 | ||
| Bredd (mm) | 180 | ||
| Höjd (mm) | 194 | ||
| Vikt (kg) | 4,3 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_24_5758646.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5763856.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_24_5763842.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5569060899-00001 v3.pdf |