| Produktnamn | IL125/220-5,5/4 |
| Dimension | DN125 |
| Storlek | BL=620mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, temp -20°C till +140°C |
| Effekt/Eldata | 3x400V 50Hz 5,5kW |
| Funktion | enkel för värme-/kylsystem |
| Utförande | torr konventionell, flänsad |
|---|---|
| Färg | grön |
| Ytbehandling | kataforbehandlad |
| Material | gjutjärn/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/2120798 |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 2120798 |
|---|
| GTIN | 4048482216508 |
|---|
| Material pumphus | Gjutjärn |
|---|---|
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25) |
| Material impeller/pumphjul | Gjutjärn |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Gjutjärn EN-GJL-200 (GG 20) |
| Nominellt flöde (BEP) | 95 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 143,96 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 95 m³/h |
| Max. statisk höjd | 15,29 m |
| Max. arbetstryck | 16 bar |
| Tvillingpump | Nej |
| Märkspänning | 400 - 400 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 11,1 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 5,5 kW |
| Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) | 0,4 |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 1450 /min |
| Varvtalsreglering motor | Ingen |
| Motor med förlängd axel | Nej |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -20 - 140 °C |
| Omgivningstemperatur | -15 - 40 °C |
| Anslutning inloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension inloppssida | DN 125 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida | PN 16 |
| Anslutningsstandard inloppssida | EN 1092-2 |
| Anslutning utloppssida | Fläns |
| Anslutningsdimension utloppssida | DN 125 |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 125 mm |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 16 |
| Anslutningsstandard utloppssida | EN 1092-2 |
| Flänsform | Rund |
| Inbyggnadslängd | 620 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Självevakuerande | Nej |
| Normmotor | Nej |
| Motoreffektivitetsklass | IE3 |
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 834 | ||
| Bredd (mm) | 389 | ||
| Höjd (mm) | 620 | ||
| Vikt (kg) | 196,1 | ||
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_3_5763270.pdf |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_3_5764109.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_3_5758986.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_3_5763270.pdf |
| RSK-nummer | 5764352 |
| GTIN | 4048482216508 |
| Produkt | Cirkulationspump |
| Dimension | DN125 |
| Storlek | BL=620mm |
| Färg | grön |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Max. arbetstryck | 16 bar |
| Tvillingpump | Nej |
| Märkspänning | 400 - 400 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 11,1 A |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 1450 /min |
| Flänsform | Rund |
| Inbyggnadslängd | 620 mm |