ProduktnamnIP-E 40/160-4/2-IE4
DimensionDN40
StorlekBL=320mm
Tryck/Flöde/TempPN10, temp -20°C till +120°C
Effekt/Eldata3x400V 4kW
Funktionenkel för värme-/kylsystem
Utförandetorr elektronisk, flänsad
Färggrön
Ytbehandlingkataforbehandlad
Material gjutjärn/flermaterial
Standard-
Övrig info-
Tillverkarens produktsida https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/2158819
RSK flik14 Pumpar
Tillverkarens artikelnummer 2158819
GTIN 4048482647210
Produktegenskaper
Material pumphus Gjutjärn
Materialkvalitet pumphus Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25)
Material impeller/pumphjul PP (polypropen)
Materialkvalitet impeller/pumphjul PP-GF
Nominellt flöde (BEP) 31,19 m³/h
Max. flödeskapacitet 28,36 m³/h
Max. statisk höjd 30 m
Max. arbetstryck 10 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50/60 Hz
Märkström 9,6 A
Axeleffekt per motor (P2) 4 kW
Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) 0,4
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2900 /min
Varvtalsreglering motor Inbyggd (integrerad)
Typ av varvtalsreglering Steglöst reglerbar
Motor med förlängd axel Ja
Medietemperatur (kontinuerlig) -20 - 120 °C
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida DN 40
Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida PN 10
Anslutningsstandard inloppssida EN 1092-2
Anslutning utloppssida Fläns
Anslutningsdimension utloppssida DN 40
Utvändig rördiameter anslutning utloppssida 40 mm
Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida PN 10
Anslutningsstandard utloppssida EN 1092-2
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 320 mm
Kapslingsklass (IP) IP55
Självevakuerande Nej
Normmotor Ja
Motoreffektivitetsklass IE4
Palltyp -
Djup (mm) 500
Bredd (mm) 700
Höjd (mm) 600
Vikt (kg) 54
RSK-nummer5745126
GTIN4048482647210
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnIP-E 40/160-4/2-IE4
DimensionDN40
StorlekBL=320mm
Effekt/Eldata3x400V 4kW
Färggrön
Ytbehandlingkataforbehandlad
Material gjutjärn/flermaterial
Standard-
Övrig info-
RSK flik14 Pumpar
Material pumphus Gjutjärn
Max. statisk höjd 30 m
Max. arbetstryck 10 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50/60 Hz
Märkström 9,6 A
Axeleffekt per motor (P2) 4 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2900 /min
Motor med förlängd axel Ja
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutning utloppssida Fläns
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 320 mm