Lowara LNEE 100-160/15/P45RCC4, In-line centrifugalpump med flänsmonterad specialmotor. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri m.m. Materialspecifikation: Pumphus Gjutjärn, Pumphjul Gjutjärn, Inre tätning Kol/SiC/EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 100 PN10/16. Märkdata: 3-fas, 400/230 V. 3,7/6,41 A. 1,5 kW, 1445 RPM. Verkningsgrad IE3. Kapslingsklass IP 55 , Isolationsklass F (155°C). Temp -25 - 120 °C. Tryck max 16 bar, Vikt 81 kg. B-längd 500 mm, Bredd 347 mm, Höjd 558 mm. Monteras på pumpfot RSK: 5784450 (AA-109391270) som beställs separat.
Märkningar
CE
Dokument
Översikt
RSK-nummer5764597
Tillverkarens artikelnummerAA-101885320
GTIN-
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnLNEE 100-160/15/P45RCC4
DimensionDN100, PN10/16
Storlek500x347x558mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN 16, -25 till 120 °C