Lowara LNEE 40-125/15/S25HCS4, In-line centrifugalpump med flänsmonterad specialmotor. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri m.m. Materialspecifikation: Pumphus Gjutjärn, Pumphjul AISI 316L, Inre tätning Kol/SiC/EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 40 PN10/16. Märkdata: 1-fas, 230 V. 8,89 A. 1,5 kW, 2810 RPM. Verkningsgrad Kapslingsklass IP 55 , Isolationsklass F (155°C). Temp -25 - 120 °C. Tryck max 16 bar, Vikt 34 kg. B-längd 320 mm, Bredd 249 mm, Höjd 473 mm. Monteras på pumpfot RSK: 5784450 (AA-109391270) som beställs separat.
Översikt
RSK-nummer5764619
Tillverkarens artikelnummerAA-101881710
GTIN-
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnLNEE 40-125/15/S25HCS4
DimensionDN40, PN10/16
Storlek320x249x473mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN 16, -25 till 120 °C
Effekt/Eldata1x230V. 8,89A. 1,5kW. 2810RPM
Funktionför värme-/kylsystem
Utförandetorr konventionell, flänsad
Material hus: gjutjärn, hjul: AISI 316L
StandardEN 12756, IP 55
Nominellt flöde (BEP) 17,8 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 150 kPa
Max. flödeskapacitet 29,2 m³/h
Max. statisk höjd 18,1 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 220 - 415 V
Antal faser 1
Frekvens 50 Hz
Märkström 8,89 A
Axeleffekt per motor (P2) 1,5 kW
Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) 0,4
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2810 /min
Motor med förlängd axel Ja
Medietemperatur (kontinuerlig) -25 - 120 °C
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida DN 40
Diameter inloppssida 150 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 320 mm
Kapslingsklass (IP) IP55
Motoreffektivitetsklass IE2
Palltyp -
Djup (mm) 330
Bredd (mm) 259
Höjd (mm) 483
Vikt (kg) 35
RSK-nummer5764619
GTIN-
ProduktCirkulationspump
DimensionDN40, PN10/16
Storlek320x249x473mm (BLxBxH)
Funktionför värme-/kylsystem
StandardEN 12756, IP 55
Tryckhöjd (BEP) 150 kPa
Max. flödeskapacitet 29,2 m³/h
Max. statisk höjd 18,1 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 220 - 415 V
Antal faser 1
Frekvens 50 Hz
Märkström 8,89 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2810 /min
Motor med förlängd axel Ja
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Diameter inloppssida 150 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 320 mm