Lowara LNEE 40-160/22/P25RCS4, In-line centrifugalpump med flänsmonterad specialmotor. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri m.m. Materialspecifikation: Pumphus Gjutjärn, Pumphjul AISI 316L, Inre tätning Kol/SiC/EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 40 PN10/16. Märkdata: 3-fas, 400/230 V. 4,56/7,9 A. 2,2 kW, 2890 RPM. Verkningsgrad IE3. Kapslingsklass IP 55 , Isolationsklass F (155°C). Temp -25 - 120 °C. Tryck max 16 bar, Vikt 41 kg. B-längd 320 mm, Bredd 254 mm, Höjd 508 mm. Monteras på pumpfot RSK: 5784450 (AA-109391270) som beställs separat.
Översikt
RSK-nummer5764693
Tillverkarens artikelnummerAA-101880410
GTIN-
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnLNEE 40-160/22/P25RCS4
DimensionDN40, PN10/16
Storlek320x254x508mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN 16, -25 till 120 °C
Effekt/Eldata3x400V. 4,56A. 2,2kW. 2890RPM
Funktionför värme-/kylsystem
Utförandetorr konventionell, flänsad
Material hus: gjutjärn, hjul: AISI 316L
StandardEN 12756, IP 55 , IE3
Nominellt flöde (BEP) 22,8 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 196 kPa
Max. flödeskapacitet 28,5 m³/h
Max. statisk höjd 24 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 220 - 415 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 4,56 A
Axeleffekt per motor (P2) 2,2 kW
Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) 0,4
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2890 /min
Motor med förlängd axel Ja
Medietemperatur (kontinuerlig) -25 - 120 °C
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida DN 40
Diameter inloppssida 150 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 320 mm
Kapslingsklass (IP) IP55
Motoreffektivitetsklass IE3
Palltyp -
Djup (mm) 330
Bredd (mm) 450
Höjd (mm) 450
Vikt (kg) 558
RSK-nummer5764693
GTIN-
ProduktCirkulationspump
DimensionDN40, PN10/16
Storlek320x254x508mm (BLxBxH)
Funktionför värme-/kylsystem
StandardEN 12756, IP 55 , IE3
Tryckhöjd (BEP) 196 kPa
Max. flödeskapacitet 28,5 m³/h
Max. statisk höjd 24 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 220 - 415 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 4,56 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2890 /min
Motor med förlängd axel Ja
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Diameter inloppssida 150 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 320 mm