Lowara LNEE 50-160/03/X45RCS4, In-line centrifugalpump med flänsmonterad specialmotor. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri m.m. Materialspecifikation: Pumphus Gjutjärn, Pumphjul AISI 316L, Inre tätning Kol/SiC/EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 50 PN10/16. Märkdata: 3-fas, 400/230 V. 1,46/2,53 A. 0,37 kW, 1370 RPM. Verkningsgrad IE3. Kapslingsklass IP 55 , Isolationsklass F (155°C). Temp -25 - 120 °C. Tryck max 16 bar, Vikt 32 kg. B-längd 340 mm, Bredd 246 mm, Höjd 447 mm. Monteras på pumpfot RSK: 5784450 (AA-109391270) som beställs separat.
Översikt
RSK-nummer5746399
Tillverkarens artikelnummerAA-101884600
GTIN-
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnLNEE 50-160/03/X45RCS4
DimensionDN50, PN10/16
Storlek340x246x447mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN 16, -25 till 120 °C
Effekt/Eldata3x400V. 1,46A. 0,37kW. 1370RPM
Nominellt flöde (BEP) 16,4 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 42 kPa
Max. flödeskapacitet 21,3 m³/h
Max. statisk höjd 5,2 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 220 - 415 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 1,46 A
Axeleffekt per motor (P2) 0,37 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 1370 /min
Motor med förlängd axel Ja
Medietemperatur (kontinuerlig) -25 - 120 °C
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida DN 50
Diameter inloppssida 165 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 340 mm
Bredd (mm) 257
Höjd (mm) 459
Vikt (kg) 17
RSK-nummer5746399
GTIN-
ProduktCirkulationspump
DimensionDN50, PN10/16
Storlek340x246x447mm (BLxBxH)
Tryckhöjd (BEP) 42 kPa
Max. flödeskapacitet 21,3 m³/h
Max. statisk höjd 5,2 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 220 - 415 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 1,46 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 1370 /min
Motor med förlängd axel Ja
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Diameter inloppssida 165 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 340 mm