Lowara LNEE 65-125/75/P25VCS4, In-line centrifugalpump med flänsmonterad specialmotor. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri m.m. Materialspecifikation: Pumphus Gjutjärn, Pumphjul AISI 316L, Inre tätning Kol/SiC/EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 65 PN10/16. Märkdata: 3-fas, 400/690 V. 14,1/8,16 A. 7,5 kW, 2930 RPM. Verkningsgrad IE3. Kapslingsklass IP 55 , Isolationsklass F (155°C). Temp -25 - 120 °C. Tryck max 16 bar, Vikt 91 kg. B-längd 360 mm, Bredd 339 mm, Höjd 597 mm. Monteras på pumpfot RSK: 5784450 (AA-109391270) som beställs separat.
Översikt
RSK-nummer5764542
Tillverkarens artikelnummerAA-101880920
GTIN-
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnLNEE 65-125/75/P25VCS4
DimensionDN65, PN10/16
Storlek360x339x597mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN 16, -25 till 120 °C
Effekt/Eldata3x400V. 14,1A. 7,5kW. 2930RPM
Funktionför värme-/kylsystem
Utförandetorr konventionell, flänsad
Material hus: gjutjärn, hjul: AISI 316L
StandardEN 12756, IP 55 , IE3
Nominellt flöde (BEP) 63,8 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 245 kPa
Max. flödeskapacitet 85 m³/h
Max. statisk höjd 31 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 380 - 690 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 14,1 A
Axeleffekt per motor (P2) 7,5 kW
Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) 0,4
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2930 /min
Motor med förlängd axel Ja
Medietemperatur (kontinuerlig) -25 - 120 °C
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida DN 65
Diameter inloppssida 185 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 360 mm
Palltyp -
Djup (mm) 370
Bredd (mm) 349
Höjd (mm) 607
Vikt (kg) 92
RSK-nummer5764542
GTIN-
ProduktCirkulationspump
DimensionDN65, PN10/16
Storlek360x339x597mm (BLxBxH)
Funktionför värme-/kylsystem
StandardEN 12756, IP 55 , IE3
Tryckhöjd (BEP) 245 kPa
Max. flödeskapacitet 85 m³/h
Max. statisk höjd 31 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 380 - 690 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 14,1 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2930 /min
Motor med förlängd axel Ja
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Diameter inloppssida 185 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 360 mm