Lowara LNEE 65-200/15A/P45RCS4, In-line centrifugalpump med flänsmonterad specialmotor. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri m.m. Materialspecifikation: Pumphus Gjutjärn, Pumphjul AISI 316L, Inre tätning Kol/SiC/EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 65 PN10/16. Märkdata: 3-fas, 400/230 V. 3,7/6,41 A. 1,5 kW, 1445 RPM. Verkningsgrad IE3. Kapslingsklass IP 55 , Isolationsklass F (155°C). Temp -25 - 120 °C. Tryck max 16 bar, Vikt 63 kg. B-längd 475 mm, Bredd 347 mm, Höjd 516 mm. Monteras på pumpfot RSK: 5784450 (AA-109391270) som beställs separat.
Översikt
RSK-nummer5764735
Tillverkarens artikelnummerAA-101884990
GTIN-
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnLNEE 65-200/15A/P45RCS4
DimensionDN65, PN10/16
Storlek475x347x516mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN 16, -25 till 120 °C
Effekt/Eldata3x400V. 3,7A. 1,5kW. 1445RPM
Funktionför värme-/kylsystem
Utförandetorr konventionell, flänsad
Material hus: gjutjärn, hjul: AISI 316L
StandardEN 12756, IP 55 , IE3
Max. statisk höjd 8,9 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 220 - 415 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 3,7 A
Axeleffekt per motor (P2) 1,5 kW
Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) 0,4
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 1445 /min
Motor med förlängd axel Ja
Medietemperatur (kontinuerlig) -25 - 120 °C
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida DN 65
Diameter inloppssida 185 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 475 mm
Palltyp -
Djup (mm) 485
Bredd (mm) 430
Höjd (mm) 430
Vikt (kg) 149
RSK-nummer5764735
GTIN-
ProduktCirkulationspump
DimensionDN65, PN10/16
Storlek475x347x516mm (BLxBxH)
Funktionför värme-/kylsystem
StandardEN 12756, IP 55 , IE3
Max. statisk höjd 8,9 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 220 - 415 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 3,7 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 1445 /min
Motor med förlängd axel Ja
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Diameter inloppssida 185 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 475 mm