Lowara LNEE 80-160/22/P45RCC4, In-line centrifugalpump med flänsmonterad specialmotor. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri m.m. Materialspecifikation: Pumphus Gjutjärn, Pumphjul Gjutjärn, Inre tätning Kol/SiC/EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 80 PN10/16. Märkdata: 3-fas, 400/230 V. 4,62/8,04 A. 2,2 kW, 1450 RPM. Verkningsgrad IE3. Kapslingsklass IP 55 , Isolationsklass F (155°C). Temp -25 - 120 °C. Tryck max 16 bar, Vikt 78 kg. B-längd 420 mm, Bredd 336 mm, Höjd 563 mm. Monteras på pumpfot RSK: 5784450 (AA-109391270) som beställs separat.
Översikt
RSK-nummer5745315
Tillverkarens artikelnummerAA-101885250
GTIN-
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnLNEE 80-160/22/P45RCC4
DimensionDN80, PN10/16
Storlek420x336x563mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN 16, -25 till 120 °C