Lowara LNEE 80-160/92/P25VCC4, In-line centrifugalpump med flänsmonterad specialmotor. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri m.m. Materialspecifikation: Pumphus Gjutjärn, Pumphjul Gjutjärn, Inre tätning Kol/SiC/EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 80 PN10/16. Märkdata: 3-fas, 400/690 V. 17,2/9,93 A. 9,2 kW, 2930 RPM. Verkningsgrad IE3. Kapslingsklass IP 55 , Isolationsklass F (155°C). Temp -25 - 120 °C. Tryck max 16 bar, Vikt 109 kg. B-längd 420 mm, Bredd 359 mm, Höjd 634 mm. Monteras på pumpfot RSK: 5784450 (AA-109391270) som beställs separat.
Översikt
RSK-nummer5764583
Tillverkarens artikelnummerAA-101881210
GTIN-
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnLNEE 80-160/92/P25VCC4
DimensionDN80, PN10/16
Storlek420x359x634mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN 16, -25 till 120 °C