Lowara LNEEH 40-200/11/P45RCS4/2, In-line centrifugalpump med Hydrovar intelligent varvtalsstyrning. Klassledande verkningsgrad IES2 för motor och styrning tillsammans. Komplett med tryckgivare, Elektroniskt motorskydd (STC). Driftsindikering, Summalarm, Externa ingångar för start/stopp, kommunikation via Modbus och BACnet m.m. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri m.m. Materialspecifikation: Pumphus Gjutjärn, Pumphjul AISI 316L, Inre tätning Kol/SiC/EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 40 PN10/16. Märkdata: 1-fas, 230 V. 6,27 A. 1,1 kW, 2890 RPM. Verkningsgrad IES2. Kapslingsklass IP 55 , Isolationsklass F (155°C). Temp -25 - 120 °C. Tryck max 16 bar, Vikt 61,6 kg. B-längd 440 mm, Bredd 336 mm, Höjd 678 mm. Monteras på pumpfot RSK: 5784450 (AA-109391270) som beställs separat.
Märkningar
CE
Dokument
Översikt
RSK-nummer5745364
Tillverkarens artikelnummerAA-102854491
GTIN-
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnLNEEH 40-200/11/P45RCS4/2
DimensionDN40, PN10/16
Storlek440x336x678mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN 16, -25 till 120 °C
Effekt/Eldata1x230V. 6,27A. 1,1kW. 1435RPM
Funktionför värme-/kylsystem
Utförandeelektronisk, flänsad
Material hus: gjutjärn, hjul: AISI 316L
StandardEN 12756, IP 55 , IES2
Nominellt flöde (BEP) 15,1 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 114 kPa
Max. flödeskapacitet 21 m³/h
Max. statisk höjd 14 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 208 - 240 V
Antal faser 1
Frekvens 50 Hz
Märkström 6,27 A
Axeleffekt per motor (P2) 1,1 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 1435 /min
Varvtalsreglering motor Extern (inkluderad)
Typ av varvtalsreglering Steglöst reglerbar
Motor med förlängd axel Ja
Medietemperatur (kontinuerlig) -25 - 120 °C
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida DN 40
Diameter inloppssida 150 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 440 mm
Kapslingsklass (IP) IP55
Motoreffektivitetsklass IE2
Palltyp -
Djup (mm)
Bredd (mm)
Höjd (mm)
Vikt (kg)
RSK-nummer5745364
GTIN-
ProduktCirkulationspump
DimensionDN40, PN10/16
Storlek440x336x678mm (BLxBxH)
Funktionför värme-/kylsystem
Utförandeelektronisk, flänsad
StandardEN 12756, IP 55 , IES2
Tryckhöjd (BEP) 114 kPa
Max. flödeskapacitet 21 m³/h
Max. statisk höjd 14 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 208 - 240 V
Antal faser 1
Frekvens 50 Hz
Märkström 6,27 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 1435 /min
Motor med förlängd axel Ja
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Diameter inloppssida 150 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 440 mm