Lowara LNEEH 50-125/40/P25VCS4/4, In-line centrifugalpump med Hydrovar intelligent varvtalsstyrning. Klassledande verkningsgrad IES2 för motor och styrning tillsammans. Komplett med tryckgivare, Elektroniskt motorskydd (STC). Driftsindikering, Summalarm, Externa ingångar för start/stopp, kommunikation via Modbus och BACnet m.m. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri m.m. Materialspecifikation: Pumphus Gjutjärn, Pumphjul AISI 316L, Inre tätning Kol/SiC/EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 50 PN10/16. Märkdata: 3-fas, 400 V. 7,41 A. 4 kW, 2900 RPM. Verkningsgrad IES2. Kapslingsklass IP 55 , Isolationsklass F (155°C). Temp -25 - 120 °C. Tryck max 16 bar, Vikt 56,6 kg. B-längd 340 mm, Bredd 272 mm, Höjd 705 mm. Monteras på pumpfot RSK: 5784450 (AA-109391270) som beställs separat.
Märkningar
CE
Dokument
Översikt
RSK-nummer5745423
Tillverkarens artikelnummerAA-102850650
GTIN-
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnLNEEH 50-125/40/P25VCS4/4
DimensionDN50, PN10/16
Storlek340x272x705mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN 16, -25 till 120 °C
Effekt/Eldata3x400V. 7,41A. 4kW. 2900RPM
Funktionför värme-/kylsystem
Utförandeelektronisk, flänsad
Material hus: gjutjärn, hjul: AISI 316L
StandardEN 12756, IP 55 , IES2
Materialkvalitet impeller/pumphjul Rostfritt stål 304 (1.4301)
Nominellt flöde (BEP) 37,3 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 225,6 kPa
Max. flödeskapacitet 57 m³/h
Max. statisk höjd 27 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 380 - 460 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 7,41 A
Axeleffekt per motor (P2) 4 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2900 /min
Varvtalsreglering motor Extern (inkluderad)
Typ av varvtalsreglering Steglöst reglerbar
Motor med förlängd axel Ja
Medietemperatur (kontinuerlig) -25 - 120 °C
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida DN 50
Diameter inloppssida 165 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 340 mm
Kapslingsklass (IP) IP55
Motoreffektivitetsklass IE3
Palltyp -
Djup (mm) 805
Bredd (mm) 405
Höjd (mm) 510
Vikt (kg) 73
RSK-nummer5745423
GTIN-
ProduktCirkulationspump
DimensionDN50, PN10/16
Storlek340x272x705mm (BLxBxH)
Funktionför värme-/kylsystem
Utförandeelektronisk, flänsad
StandardEN 12756, IP 55 , IES2
Tryckhöjd (BEP) 225,6 kPa
Max. flödeskapacitet 57 m³/h
Max. statisk höjd 27 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 380 - 460 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 7,41 A
Axeleffekt per motor (P2) 4 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2900 /min
Motor med förlängd axel Ja
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Diameter inloppssida 165 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 340 mm