Lowara LNEEH 50-200/75/P25VCS4/4, In-line centrifugalpump med Hydrovar intelligent varvtalsstyrning. Klassledande verkningsgrad IES2 för motor och styrning tillsammans. Komplett med tryckgivare, Elektroniskt motorskydd (STC). Driftsindikering, Summalarm, Externa ingångar för start/stopp, kommunikation via Modbus och BACnet m.m. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri m.m. Materialspecifikation: Pumphus Gjutjärn, Pumphjul AISI 316L, Inre tätning Kol/SiC/EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 50 PN10/16. Märkdata: 3-fas, 400 V. 13,7 A. 7,5 kW, 2930 RPM. Verkningsgrad IES2. Kapslingsklass IP 55 , Isolationsklass F (155°C). Temp -25 - 120 °C. Tryck max 16 bar, Vikt 105,5 kg. B-längd 440 mm, Bredd 359 mm, Höjd 763 mm. Monteras på pumpfot RSK: 5784450 (AA-109391270) som beställs separat.
Märkningar
CE
Dokument
Översikt
RSK-nummer5745433
Tillverkarens artikelnummerAA-102850730
GTIN-
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnLNEEH 50-200/75/P25VCS4/4
DimensionDN50, PN10/16
Storlek440x359x763mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN 16, -25 till 120 °C
Effekt/Eldata3x400V. 13,7A. 7,5kW. 2930RPM
Funktionför värme-/kylsystem
Utförandeelektronisk, flänsad
Material hus: gjutjärn, hjul: AISI 316L
StandardEN 12756, IP 55 , IES2
Nominellt flöde (BEP) 39,1 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 362,8 kPa
Max. flödeskapacitet 52 m³/h
Max. statisk höjd 43 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 380 - 460 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 13,7 A
Axeleffekt per motor (P2) 7,5 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2930 /min
Varvtalsreglering motor Extern (inkluderad)
Typ av varvtalsreglering Steglöst reglerbar
Motor med förlängd axel Ja
Medietemperatur (kontinuerlig) -25 - 120 °C
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida DN 50
Diameter inloppssida 165 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 440 mm
Palltyp -
Djup (mm) 1205
Bredd (mm) 505
Höjd (mm) 610
Vikt (kg) 125
RSK-nummer5745433
GTIN-
ProduktCirkulationspump
DimensionDN50, PN10/16
Storlek440x359x763mm (BLxBxH)
Funktionför värme-/kylsystem
Utförandeelektronisk, flänsad
StandardEN 12756, IP 55 , IES2
Tryckhöjd (BEP) 362,8 kPa
Max. flödeskapacitet 52 m³/h
Max. statisk höjd 43 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 380 - 460 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 13,7 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2930 /min
Motor med förlängd axel Ja
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Diameter inloppssida 165 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 440 mm