Lowara LNEEH 80-160/15/P45RCC4/2, In-line centrifugalpump med Hydrovar intelligent varvtalsstyrning. Klassledande verkningsgrad IES2 för motor och styrning tillsammans. Komplett med tryckgivare, Elektroniskt motorskydd (STC). Driftsindikering, Summalarm, Externa ingångar för start/stopp, kommunikation via Modbus och BACnet m.m. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri m.m. Materialspecifikation: Pumphus Gjutjärn, Pumphjul Gjutjärn, Inre tätning Kol/SiC/EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 80 PN10/16. Märkdata: 1-fas, 230 V. 8,55 A. 1,5 kW, 2890 RPM. Verkningsgrad IES2. Kapslingsklass IP 55 , Isolationsklass F (155°C). Temp -25 - 120 °C. Tryck max 16 bar, Vikt 72,6 kg. B-längd 420 mm, Bredd 336 mm, Höjd 697 mm. Monteras på pumpfot RSK: 5784450 (AA-109391270) som beställs separat.
Översikt
RSK-nummer5745543
Tillverkarens artikelnummerAA-102855231
GTIN-
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnLNEEH 80-160/15/P45RCC4/2
DimensionDN80, PN10/16
Storlek420x336x697mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN 16, -25 till 120 °C