Lowara LNES 100-200/55A/P45VCC4, In-line centrifugalpump med IEC motor. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri m.m. Materialspecifikation: Pumphus Gjutjärn, Pumphjul Gjutjärn, Inre tätning Kol/SiC/EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 100 PN10/16. Märkdata: 3-fas, 400/690 V. 11,5/6,62 A. 5,5 kW, 1460 RPM. Verkningsgrad IE3. Kapslingsklass IP 55 , Isolationsklass F (155°C). Temp -25 - 120 °C. Tryck max 16 bar, Vikt 133 kg. B-längd 550 mm, Bredd 371 mm, Höjd 790 mm. Monteras på pumpfot RSK: 5784450 (AA-109391270) som beställs separat.
Märkningar
CE
Dokument
Översikt
RSK-nummer5764609
Tillverkarens artikelnummerAA-101887440
GTIN-
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnLNES 100-200/55A/P45VCC4
DimensionDN100, PN10/16
Storlek550x371x790mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN 16, -25 till 120 °C