Lowara LNES 100-315/185/L45VCC4, In-line centrifugalpump med IEC motor. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri mm. Materialspecifikation: Pumphus & pumphjul Gjutjärn, Axel AISI 316L, Inre tätning Kol/SiC/EPDM, O-ringar EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 100 PN10/16. Bygglängd: 670 mm, Bredd: 451 mm, Höjd:1006 mm. Vikt: 247 kg. Vätsketemp: -25 - 120 °C, Tryck max 16 bar. Märkdata: 3-fas, 400/690 V, 35,6/20,9 A, 18,5 kW, 1475 rpm. Verkningsgrad IE3, Kapslingsklass IP 55, Isolationsklass F (155°C). Monteras på pumpfot RSK: 5784450 (AA-109391270) som beställs separat.
Märkningar
CE
Dokument
Översikt
RSK-nummer5746832
Tillverkarens artikelnummerAA-703910073
GTIN-
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnLNES 100-315/185/L45VCC4
DimensionDN100, PN10/16
Storlek670x451x1006 mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN16, temp ( -25 ) - 120°C
Effekt/Eldata3x400V 18,5kW 35,6A 1475rpm