Lowara LNES 150-315/185/L45VCC4, In-line centrifugalpump med IEC motor. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri mm. Materialspecifikation: Pumphus & pumphjul Gjutjärn, Axel AISI 316L, Inre tätning Kol/SiC/EPDM, O-ringar EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 150 PN10/16. Bygglängd: 800 mm, Bredd: 472 mm, Höjd:1075 mm. Vikt: 277 kg. Vätsketemp: -25 - 120 °C, Tryck max 16 bar. Märkdata: 3-fas, 400/690 V, 35,6/20,9 A, 18,5 kW, 1475 rpm. Verkningsgrad IE3, Kapslingsklass IP 55, Isolationsklass F (155°C). Levereras monterad på pumpfot RSK: 5784451 (AA-743660220) som ingår med pump.
Översikt
RSK-nummer5746836
Tillverkarens artikelnummerAA-703910393
GTIN-
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnLNES 150-315/185/L45VCC4
DimensionDN150, PN10/16
Storlek800x472x1075 mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN16, temp ( -25 ) - 120°C
Effekt/Eldata3x400V 18,5kW 35,6A 1475rpm