Lowara LNES 40-160/55/P25VCS4, In-line centrifugalpump med IEC motor. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri m.m. Materialspecifikation: Pumphus Gjutjärn, Pumphjul AISI 316L, Inre tätning Kol/SiC/EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 40 PN10/16. Märkdata: 3-fas, 400/690 V. 10,5/6,05 A. 5,5 kW, 2900 RPM. Verkningsgrad IE3. Kapslingsklass IP 55 , Isolationsklass F (155°C). Temp -25 - 120 °C. Tryck max 16 bar, Vikt 65 kg. B-längd 320 mm, Bredd 288 mm, Höjd 677 mm. Monteras på pumpfot RSK: 5784450 (AA-109391270) som beställs separat.
Översikt
RSK-nummer5764471
Tillverkarens artikelnummerAA-101882440
GTIN-
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnLNES 40-160/55/P25VCS4
DimensionDN40, PN10/16
Storlek320x288x677mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN 16, -25 till 120 °C
Effekt/Eldata3x400V. 10,5A. 5,5kW. 2900RPM
Funktionför värme-/kylsystem
Utförandetorr konventionell, flänsad
Material hus: gjutjärn, hjul: AISI 316L
StandardEN 12756, IP 55 , IE3
Nominellt flöde (BEP) 30,3 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 333 kPa
Max. flödeskapacitet 48 m³/h
Max. statisk höjd 41 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 380 - 690 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 10,5 A
Axeleffekt per motor (P2) 5,5 kW
Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) 0,4
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2900 /min
Motor med förlängd axel Nej
Medietemperatur (kontinuerlig) -25 - 120 °C
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida DN 40
Diameter inloppssida 150 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 320 mm
Kapslingsklass (IP) IP55
Motoreffektivitetsklass IE3
Palltyp -
Djup (mm) 330
Bredd (mm) 298
Höjd (mm) 687
Vikt (kg) 66
RSK-nummer5764471
GTIN-
ProduktCirkulationspump
DimensionDN40, PN10/16
Storlek320x288x677mm (BLxBxH)
Funktionför värme-/kylsystem
StandardEN 12756, IP 55 , IE3
Tryckhöjd (BEP) 333 kPa
Max. flödeskapacitet 48 m³/h
Max. statisk höjd 41 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 380 - 690 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 10,5 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2900 /min
Motor med förlängd axel Nej
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Diameter inloppssida 150 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 320 mm