Lowara LNES 50-125/05/S45RCS4, In-line centrifugalpump med IEC motor. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri m.m. Materialspecifikation: Pumphus Gjutjärn, Pumphjul AISI 316L, Inre tätning Kol/SiC/EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 50 PN10/16. Märkdata: 3-fas, 400/230 V. 1,75/3,03 A. 0,55 kW, 1390 RPM. Verkningsgrad Kapslingsklass IP 55 , Isolationsklass F (155°C). Temp -25 - 120 °C. Tryck max 16 bar, Vikt 37 kg. B-längd 340 mm, Bredd 247 mm, Höjd 534 mm. Monteras på pumpfot RSK: 5784450 (AA-109391270) som beställs separat.
Översikt
RSK-nummer5764512
Tillverkarens artikelnummerAA-101886650
GTIN-
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnLNES 50-125/05/S45RCS4
DimensionDN50, PN10/16
Storlek340x247x534mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN 16, -25 till 120 °C
Effekt/Eldata3x400V. 1,75A. 0,55kW. 1390RPM
Funktionför värme-/kylsystem
Utförandetorr konventionell, flänsad
Material hus: gjutjärn, hjul: AISI 316L
StandardEN 12756, IP 55
Nominellt flöde (BEP) 18,2 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 53 kPa
Max. flödeskapacitet 29 m³/h
Max. statisk höjd 6,4 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 220 - 415 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 1,75 A
Axeleffekt per motor (P2) 0,55 kW
Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) 0,4
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 1390 /min
Motor med förlängd axel Nej
Medietemperatur (kontinuerlig) -25 - 120 °C
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida DN 50
Diameter inloppssida 165 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 340 mm
Kapslingsklass (IP) IP55
Motoreffektivitetsklass IE2
Palltyp -
Djup (mm) 350
Bredd (mm) 257
Höjd (mm) 544
Vikt (kg) 38
RSK-nummer5764512
GTIN-
ProduktCirkulationspump
DimensionDN50, PN10/16
Storlek340x247x534mm (BLxBxH)
Funktionför värme-/kylsystem
StandardEN 12756, IP 55
Tryckhöjd (BEP) 53 kPa
Max. flödeskapacitet 29 m³/h
Max. statisk höjd 6,4 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 220 - 415 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 1,75 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 1390 /min
Motor med förlängd axel Nej
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Diameter inloppssida 165 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 340 mm