Lowara LNES 50-160/30/P25RCS4, In-line centrifugalpump med IEC motor. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri m.m. Materialspecifikation: Pumphus Gjutjärn, Pumphjul AISI 316L, Inre tätning Kol/SiC/EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 50 PN10/16. Märkdata: 3-fas, 400/230 V. 6,33/11 A. 3 kW, 2880 RPM. Verkningsgrad IE3. Kapslingsklass IP 55 , Isolationsklass F (155°C). Temp -25 - 120 °C. Tryck max 16 bar, Vikt 52 kg. B-längd 340 mm, Bredd 252 mm, Höjd 579 mm. Monteras på pumpfot RSK: 5784450 (AA-109391270) som beställs separat.
Översikt
RSK-nummer5764711
Tillverkarens artikelnummerAA-101882670
GTIN-
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnLNES 50-160/30/P25RCS4
DimensionDN50, PN10/16
Storlek340x252x579mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN 16, -25 till 120 °C
Effekt/Eldata3x400V. 6,33A. 3kW. 2880RPM
Funktionför värme-/kylsystem
Utförandetorr konventionell, flänsad
Material hus: gjutjärn, hjul: AISI 316L
StandardEN 12756, IP 55 , IE3
Nominellt flöde (BEP) 33,1 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 186 kPa
Max. flödeskapacitet 44 m³/h
Max. statisk höjd 22 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 220 - 415 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 6,33 A
Axeleffekt per motor (P2) 3 kW
Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) 0,4
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2880 /min
Motor med förlängd axel Nej
Medietemperatur (kontinuerlig) -25 - 120 °C
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida DN 50
Diameter inloppssida 165 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 340 mm
Palltyp -
Djup (mm) 350
Bredd (mm) 450
Höjd (mm) 450
Vikt (kg) 165
RSK-nummer5764711
GTIN-
ProduktCirkulationspump
DimensionDN50, PN10/16
Storlek340x252x579mm (BLxBxH)
Funktionför värme-/kylsystem
StandardEN 12756, IP 55 , IE3
Tryckhöjd (BEP) 186 kPa
Max. flödeskapacitet 44 m³/h
Max. statisk höjd 22 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 220 - 415 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 6,33 A
Axeleffekt per motor (P2) 3 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2880 /min
Motor med förlängd axel Nej
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Diameter inloppssida 165 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 340 mm